Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varstele la care se cuvin pensia anticipata si pensia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varstele la care se cuvin pensia anticipata si pensia anticipata partiala

Perioada de 5 ani prevazuta la art. 62, respectiv art. 65 ale Legii 263/2010, la care se cuvine pensionarea anticipata sau anticipata partial, se scade din varsta standard de pensionare prevazuta la anexele 5 si 6 ale legii sau se scade din varsta standard redusa pentru perioadele lucrate in conditii speciale sau deosebite, dupa caz, in baza art. art. 55 al Legii 263/2010, asa cum se poate interpreta indirect din prevederile art. 52 al HG 257/2011 cu normele de aplicare.
pavellevap, utilizator
Dupa cum aratati dvs., ar insemna ca in cazul in care reducerea varstei standard in baza stagiilor de cotizare realizate in conditii speciale sau deosebite este mai mare de 5 ani, cat este reducerea la pensiile anticipate, aceste persoane sunt discriminate, in sensul ca nu si pot exercita dreptul legal de a solicita o pensionare anticipata.
Totusi, art. 63 si 66 mentionate de dvs mai sus sunt conludente.
Va multumesc!
pavellevap, utilizator
Intrebarea, in esenta, este urmatoarea: pensiile anticipate se cuvin cu 5 ani inainte de implinirea varstei standard de pensionare sau cu 5 ani inainte de implinirea varstei standard de pensionare reduse? Pai haideti sa vedem art. 62, alin. (1) si art. 65, alin. (1) din Legea nr. 263/2010.
Art. 62. – (1) Pensia anticipată se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de prezenta lege.

Art. 65. – (1) Pensia anticipată parţială se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum şi celor care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.

Dupa cum rezulta din ambele prevederi, pensiile anticipate se cuvin cu 5 ani inainte de implinirea varstei standard de pensionare. Nu se poate primi o interpretare contrara, intrucat nu se poate adauga la lege.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va multumesc!
Acum am inteles ca art 52 si art 53 ale HG 257/2011 cu normele de aplicare a legii pensiilor introduc sintagma varsta standard redusa strict sub forma acordarii unui beneficiu de transformare a pensiei anticipate sau anticipate partiale in pensie pentru limita de varsta intr un timp mai scurt si indepartarea unor dezavantaje survenite prin neluarea in calcul a perioadelor asimilate sau prin procentul de diminuare, dupa caz.