avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Unde reclam o SC care nu inregistreaza incasarile?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Unde reclam o SC care nu inregistreaza incasarile?

:-/

Unde se poate reclama o sc care se declara mereu in pierdere dar care de fapt lucreaza
"la negru", ca sa nu plateasca darile la stat????

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 20:50, 5 Iulie 2008
Aveti probe ca lucreaza "la negru", ca sa nu plateasca darile la sta"????
Societatile comerciale care inregistreaza pierderi , sunt verificate cu prioritate de catre ANAF.
Da, din pacate sau din fericire am.
Am lucrat la aceasta sc si eram singurul angajat cu
carte de munca, pt ca aveau nevoie de un administrator.

Dupa ce mi-am dat seama ce se intampla, am plecat.
E o sc in domeniul imobiliar, intr-un oras ff mare,
plus ca stiu ce se facea, si asta impreuna cu contabilul,
care a fost ceva mai destept si are o asigurare de 1 miliard.

Acuma nu vreau sa intelegeti ca vreau sa ma razbun, insa
cand am plecat le-am zis care e motivul.
In urma cu cateva sapt mi-am gasit un alt post, dar aveam nevoie de
o caracterizare de la locul de munca.

Iar patronul, care e si italian pe deasupra, a refuzat motivand
ca acuma e randul lui sa ma lase "in balta"!!

Cam asta e!
multumesc de raspuns
Cum am mai spus, societatile comerciale care inregistreaza pierderi , sunt verificate cu prioritate de catre ANAF.
Trebuie sa gasiti probe pentru a initia ceva care sa aibe urmari pozitive si sa se inceteze cu activitatea la negru.
anadana a scris:

Da, din pacate sau din fericire am.
Am lucrat la aceasta sc si eram singurul angajat cu
carte de munca, pt ca aveau nevoie de un administrator.

Dupa ce mi-am dat seama ce se intampla, am plecat.
E o sc in domeniul imobiliar, intr-un oras ff mare,
plus ca stiu ce se facea, si asta impreuna cu contabilul,
care a fost ceva mai destept si are o asigurare de 1 miliard.


Acuma nu vreau sa intelegeti ca vreau sa ma razbun, insa
cand am plecat le-am zis care e motivul.
In urma cu cateva sapt mi-am gasit un alt post, dar aveam nevoie de
o caracterizare de la locul de munca.

Iar patronul, care e si italian pe deasupra, a refuzat motivand
ca acuma e randul lui sa ma lase "in balta"!!

Cam asta e!
multumesc de raspuns


In primul rand, daca, dupa cum spuneti, erati singurul angajat cu carte de munca, iar ceilalti angajati munceau "la negru", puteti sa faceti o sesizare la Inspectoratul Teritorial de Munca.
Pentru activitatea "la negru" pe care o desfasoara firma, puteti sesiza Garda Financiara.

Ce este mai grav este ca pentru neregulile constatate de organele de control s-ar putea sa fiti facut dvs. raspunzator, avand in vedera ca ati fost administratorul firmei. Asa ca mai ganditi-va si cantariti bine situatia care din nefericire s-ar putea sa se intoarca impotriva dvs.

Dar poate patronul va reveni la sentimente mai bune si totul se va rezolva pe cale amiabila fara ca dumneavoastra sa implicati autoritatile. Cel putin nu veti avea constiinta incarcata.

Alte discuții în legătură

Incalcari ale normativelor, ce masuri se pot lua? Dorky Dorky - societate comerciala, angajati cu norma intreaga trecuti in acte cu sfert de norma si deci plata la negru a impozitelor aferente salariilor, in loc de plata ... (vezi toată discuția)
Cum reintru in drepturile de administrator gbio2008 gbio2008 buna ziua tuturor, situatia mea este urmatoare: am acceptat acum 2 ani datorita unor conditii sa fiu administrator si asociat unic la un SC. In calitate de ... (vezi toată discuția)
Reclamatie itm catre un angajator busuiocmaria busuiocmaria cine imi poate spune si mie cum sa procedez daca angajatul nu mi-a dat salariul si eu vreau sa plec dar, sa-mi recuperez si banii? as vrea sa fac o adresa ... (vezi toată discuția)