Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Unde reclam o SC care nu inregistreaza incasarile?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Unde reclam o SC care nu inregistreaza incasarile?

:-/

Unde se poate reclama o sc care se declara mereu in pierdere dar care de fapt lucreaza
"la negru", ca sa nu plateasca darile la stat????

Va multumesc
Aveti probe ca lucreaza "la negru", ca sa nu plateasca darile la sta"????
Societatile comerciale care inregistreaza pierderi , sunt verificate cu prioritate de catre ANAF.
Da, din pacate sau din fericire am.
Am lucrat la aceasta sc si eram singurul angajat cu
carte de munca, pt ca aveau nevoie de un administrator.

Dupa ce mi-am dat seama ce se intampla, am plecat.
E o sc in domeniul imobiliar, intr-un oras ff mare,
plus ca stiu ce se facea, si asta impreuna cu contabilul,
care a fost ceva mai destept si are o asigurare de 1 miliard.

Acuma nu vreau sa intelegeti ca vreau sa ma razbun, insa
cand am plecat le-am zis care e motivul.
In urma cu cateva sapt mi-am gasit un alt post, dar aveam nevoie de
o caracterizare de la locul de munca.

Iar patronul, care e si italian pe deasupra, a refuzat motivand
ca acuma e randul lui sa ma lase "in balta"!!

Cam asta e!
multumesc de raspuns
Cum am mai spus, societatile comerciale care inregistreaza pierderi , sunt verificate cu prioritate de catre ANAF.
Trebuie sa gasiti probe pentru a initia ceva care sa aibe urmari pozitive si sa se inceteze cu activitatea la negru.
anadana a scris:

Da, din pacate sau din fericire am.
Am lucrat la aceasta sc si eram singurul angajat cu
carte de munca, pt ca aveau nevoie de un administrator.

Dupa ce mi-am dat seama ce se intampla, am plecat.
E o sc in domeniul imobiliar, intr-un oras ff mare,
plus ca stiu ce se facea, si asta impreuna cu contabilul,
care a fost ceva mai destept si are o asigurare de 1 miliard.

Acuma nu vreau sa intelegeti ca vreau sa ma razbun, insa
cand am plecat le-am zis care e motivul.
In urma cu cateva sapt mi-am gasit un alt post, dar aveam nevoie de
o caracterizare de la locul de munca.

Iar patronul, care e si italian pe deasupra, a refuzat motivand
ca acuma e randul lui sa ma lase "in balta"!!

Cam asta e!
multumesc de raspuns

In primul rand, daca, dupa cum spuneti, erati singurul angajat cu carte de munca, iar ceilalti angajati munceau "la negru", puteti sa faceti o sesizare la Inspectoratul Teritorial de Munca.
Pentru activitatea "la negru" pe care o desfasoara firma, puteti sesiza Garda Financiara.

Ce este mai grav este ca pentru neregulile constatate de organele de control s-ar putea sa fiti facut dvs. raspunzator, avand in vedera ca ati fost administratorul firmei. Asa ca mai ganditi-va si cantariti bine situatia care din nefericire s-ar putea sa se intoarca impotriva dvs.

Dar poate patronul va reveni la sentimente mai bune si totul se va rezolva pe cale amiabila fara ca dumneavoastra sa implicati autoritatile. Cel putin nu veti avea constiinta incarcata.