Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii controversa, cota asigurare PFA in 2009
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

controversa, cota asigurare PFA in 2009

Care a fost contributia pentru un PFA la asigurarile sociale de sanatate: 6,5% sau 5,5%, imediat dupa oug nr. 226/2008? Inainte de acest act normativ, cota pentru PFA, era de 6,5%, conform legii nr. 95/2006.
Prin O.U.G. nr. 226/2008 s-a modificat cota, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, la 5,5%, precizandu-se insa expres ca este vorba despre cota datorata de angajat.
va rog, poate cineva sa ma lamureasca?