Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabularea dreptului de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabularea dreptului de proprietate

as dori sa stiu daca o persoana fizica se poata intabula pe 1/2 din suprafata totala a unui teren, motivat de faptul ca aceasta a folosit aceasta suprafata de teren timp de 10 ani, a platit impozit la primarie pentru acesta. terenul este/ a fost proprietatea a 2 soti defuncti care au testat acest teren celor 2 copii ramasi in viata in cota de 1/2 pentru fiecare. unul din frati pretinde ca si/a inscris dreptul de proprietate asupra cotei de 1/2 din acest teren asa cum am motivat mai sus.
as dori sa stiu daca are o bbaza legala ceea ce a facut
ramona74, utilizator
Are titlu de proprietate? Pe ce suprafata? Intabularea nu se poate face in lipsa actului de proprietate.
titlul de proprietate este pe numele parintilor defuncti
suprafata totala este de 537 mp. terenul a fost testat de catre defuncti celor doi copii. acum incepind demersurile pentru dezbaterea masei succesorale si iesirea din indiviziune, avand ca obiect acest teren, unul din cei doi frati pretinde ca el si/a luat partea din acel tren, si/a intabulat dreptul de proprietate asupra terenului, cotei lui de 1/2 cu dreptul de uzufruct
Daca fratele a avut, in timpul vietii parintilor, un contract prin care acestia i-au oferit uzufructul asupra acelei suprafete de teren, este posibil sa-si fi intabulat acel drept de uzufruct, in nici un caz dreptul de proprietate. Trebuie sa dezbateti succesiunea, apoi sa faceti iesirea din indiviziune si abia apoi se va intabula dreptul de proprietate pentru dvs. si fratele dvs, pentru cotele parti respective.
Doar daca parintii dvs, i-au facut fratelui act de vanzare-cumparare pentru terenul in cauza, pe timpul vietii dansilor, este posibil ca acesta sa-si fi intabulat dreptul de proprietate.
Kyandra a scris:

Daca fratele a avut, in timpul vietii parintilor, un contract prin care acestia i-au oferit uzufructul asupra acelei suprafete de teren, este posibil sa-si fi intabulat acel drept de uzufruct, in nici un caz dreptul de proprietate. Trebuie sa dezbateti succesiunea, apoi sa faceti iesirea din indiviziune si abia apoi se va intabula dreptul de proprietate pentru dvs. si fratele dvs, pentru cotele parti respective.
Doar daca parintii dvs, i-au facut fratelui act de vanzare-cumparare pentru terenul in cauza, pe timpul vietii dansilor, este posibil ca acesta sa-si fi intabulat dreptul de proprietate.

stiu doar ca pe timpul vietii parintii au facut amandoi testament pentru cei doi copii, testandu-le cota de 1/2 fiecaruia . dupa decesul tatalui, mama revoca primul testament si face un al doilea testament, care cred ca este in favoarea doar unui copil (cel care pretinde ca si/a luat partea cu dreptul de uzufruct, dar tot asa numai testament. nu au dezbatut mostenirea pentru acel teren, nu s/a facut iesirea din indiviziune. sigurul lucru care l/a aratat "fratele improprietarit" este doar o schita de dezmembrare. nu cred ca mama, sotia supravietuitoare in anul 2004 , desi a facut un alt testament, nu putea face succesiunea fara celalalt frate, nu cred ca notarul ar fi facut un act de transmitere doar pentru un copil fara a dezabte succesiune, dar ramane instanta de judecata si
ei asa pretind ca au sentinta si au cistigat dreptul de uzufruct si ca au intabulat partea lor in cartea funciara.
Solicitati un extras de informare de Carte funciara de la OCPI pentru a va lamuri situatia juridica a terenului in cauza.Oricum, intabularea unui drept de uzufruct nu echivaleaza cu intabularea dreptului de proprietate. Dreptul de proprietate se va dobandi doar in urma dezbaterii succesiunii. Acel drept de uzufruct poate constitui, eventual, un indiciu pentru impartirea loturilor la iesirea din indiviziune (titularul unui drept de uzufruct are tot interesul ca lotul respectiv sa-i revina in urma partajului).
Kyandra, moderator