Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabularea dreptului de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabularea dreptului de proprietate

as dori sa stiu daca o persoana fizica se poata intabula pe 1/2 din suprafata totala a unui teren, motivat de faptul ca aceasta a folosit aceasta suprafata de teren timp de 10 ani, a platit impozit la primarie pentru acesta. terenul este/ a fost proprietatea a 2 soti defuncti care au testat acest teren celor 2 copii ramasi in viata in cota de 1/2 pentru fiecare. unul din frati pretinde ca si/a inscris dreptul de proprietate asupra cotei de 1/2 din acest teren asa cum am motivat mai sus.
as dori sa stiu daca are o bbaza legala ceea ce a facut
ramona74, utilizator
multumesc foarte mult.