Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda lipsa rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda lipsa rovinieta

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati la rezolvarea urmatoarei probleme:
Pe data de 02.05.2011 am primit in cutia postala un proces verbal intocmit pe 14.04.2011 de catre CNADNR-CESTRIN, pentru fiul meu care a circulat pe data de 19.11.2010, ora 15:13, cu autoturismul propriu, fara a avea rovinieta. Pentru acest motiv este sanctionat contraventional, conform O.G. 15/2002, cu amenda de 250 lei si taxa de despagubire, de 28 euro.
Astazi, 05.05.2011, am gasit in cutia postala un alt proces verbal emis tot pe 14.04.2011, pentru aceeasi contraventie, "savarsita" cu cca 18 ore inainte de cea susmentionata, in acelasi loc, respectiv Autostrada A2, km 12+450m, pe data de 18.11.2010, ora 21:04. Pentru aceasta se solicita din nou plata sumelor mentionate si in primul proces verbal. Mentionez si faptul ca instiintarea care insotea ultimul PV, desi avea data de 03.05.2011, am gasit-o in cutie abia azi, 05.05.2011, depusa, ca si prima data, far plic, si fara a fi instiintati personal, pentru vreo semnatura de primire.
Nu doresc sa lungesc expunerea celor intamplate, dar va rog sa ma ajutati in formularea unei plangeri impotriva amenzilor care consider ca au fost percepute abuziv.Va multumesc anticipat pentru sprijin.
Buna seara !
Trebuie sa faceti distinctie intre legalitatea proceselor-verbale de contraventie si respectarea procedurilor de comunicare a acestora .
Astfel , daca autoturismul a fost depistat in trafic (prin aparate omologate ) ca circuland fara a avea rovigneta valabila , nu vad motive de a-l contesta ( doar eventual pentru vicii de forma ) ; trebuie stiut ca se cunosc cazuri cand s-au primit zeci de amenzi (intocmit p-vb de contraventie ) in aceeasi zi pt lipsa rovigneta .
In legatura cu comunicarea proceselor-verbale de contraventie , s-ar putea sa fie un caz de nerespectare a procedurilor de comunicare a acestora , in masura in care nu se face dovada comunicarii catre dvs. ... (importanta si din punct de vedere al faptului ca de la data comunicarii curge termenul inauntrul caruia le puteti contesta) .
Va multumesc pt raspuns, dar mi se pare cam putin argumentat din partea unui specialist. Este legal sa se perceapa mai multe amenzi in aceeasi zi? Asteptam mai multe explicatii si mai detaliate.