Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Parte vatamata furt din auto
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Parte vatamata furt din auto

Buna seara!
Incerc sa fiu cat mai concis, fara a omite ceva... In aprilie mi s-a spart , masina, mi s-a sustras detectorul radar, pe care la cateva zile l-am recuperat, autorul fiind prins. Mi s-a inmanat de catre politie, respectivul aparat pe baza de proces verbal predare primire, ocazie cu care am dat o ultima declaratie prin care am declarat ca mi-am recuperat prejudiciul si nu mai am nici o pretentie de la autor.
Astazi am primit in cutia postala o citatie prin care sunt chemat in instanta in calitate de parte vatamata , in proces cu autorul ( "in calitate de inculpat pentru Fond-furtul calificat (art 209 C.p) + art 208 C.p ." )
Mai jos scrie ca " Partea citata are dreptul la un aparator cu care sa se prezinte la termenul fixat. In cazurile prevazute de art 171 alin 2 si 3 Cod Procedura Penala, apararea este obligatorie, iar in cazul in care partea nu isi alege aparator cu care sa se prezinte la termenul fixat, i se va desemna un aparator din oficiu. in vederea exercitarii dreptului la aparare, partea citata poate sa consulte dosarul aflat la arhiva instantei. "

Cam asta scrie pe Citatie. Intrebarea mea este: trebuie sa ma prezint la termenul respectiv? sau ce masuri trebuie sa iau?
Va multumesc anticipat!
Pentru a nu fi citat la fiecare termen de judecata indicat ar fi sa va prezentati la termenul de judecata si sa dati declaratie in instanta in sensul celor specificate si la urmarirea penala ( ca v-ati recuperat bunul si nu aveti nicio pretentie de la inculpat).
Daca nu vreti sa va prezentati nu se intampla nimic, prezenta dvs. nu este obligatorie. Insa veti primi citatie la fiecare termen de judecata (si asta e cam neplacut).
Mult succes.
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Toate cele bune!