Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

un barbat nascut in ian 1951 cu o vechime de peste 40 ani se poate pensiona pt lim. varsta in conditiile legii 263?
multumesc
Da la 65 ani. Acum numai pensionare anticipata partial (cu diminuarea pensiei cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare), daca cei peste 40 ani vechime nu sunt 43 impliniti. Daca vechimea totala este de 43 ani impliniti sau mai mult , poate iesi la pensie anticipata (fara penalizare).
Viorel_Lucaciu, utilizator
Limita de varsta numai la 65 de ani.Anticipat sau anticipat partial la 60 de ani.Conditia de stagiu pentru anticipat este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Conditia de stagiu pentru anticipat partial este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.