avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 143 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

un barbat nascut in ian 1951 cu o vechime de peste 40 ani se poate pensiona pt lim. varsta in conditiile legii 263?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 11:25, 6 Mai 2011
Da la 65 ani. Acum numai pensionare anticipata partial (cu diminuarea pensiei cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare), daca cei peste 40 ani vechime nu sunt 43 impliniti. Daca vechimea totala este de 43 ani impliniti sau mai mult , poate iesi la pensie anticipata (fara penalizare).
Ultima modificare: Vineri, 6 Mai 2011
Viorel_Lucaciu, utilizator
Limita de varsta numai la 65 de ani.Anticipat sau anticipat partial la 60 de ani.Conditia de stagiu pentru anticipat este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Conditia de stagiu pentru anticipat partial este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie laura12345 laura12345 Buna ziua, Tatal meu este nascut in luna oct 1955 si are 35 de ani vechime. Va rog sa imi specificati camd anume se poate pensiona anticipat si la limita de ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare Mihai42 Mihai42 Buna ziua. Tatal meu este nascut pe 08.05.1958 si are vechime in munca de 38 ani. Ma interesaza cand s-ar putea pensiona anticipat (eventual partial) si ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata MariaRodica MariaRodica sotul meu este profesor data nasterii 6 mai 1951 si doreste pensionarea anticipata ; are stagiul de cotizare 36 ani (vezi toată discuția)