avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

Buna ziua.
Tatal meu este nascut pe 08.05.1958 si are vechime in munca de 38 ani. Ma interesaza cand s-ar putea pensiona anticipat (eventual partial) si pensiona la implinirea limitei de varsta.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:40, 24 Februarie 2013
Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara satgiu asimilat.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45%.
Atentie! La pensionare anticipata nu se ia in calcul armata - este stagiu asimilat.
1. Pentru un barbat nascut in luna mai 1958 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de citizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta la 65 de ani, in mai 2023;
- pensie anticipata partiala la 60 de ani, in mai, 2018.

3. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in mai 2018, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 43 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala TomaSebastian TomaSebastian Buna ziua ! Sunt nascut la 18.11.1958 . Lucrez din anul 1976 cu carte de munca . As vrea sa-mi spuneti in ce an pot iesi la pensie anticipata partiala si cat ... (vezi toată discuția)
Cind pot depune dosarul de pensie anticipata vlad george vlad george sint nascut in anul 1952,sex masculin,incadrat in munca din anul 1971 pina in prezent,am o vechime in munca de 43 de ani cu tot cu armata(stagiu ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata olgutza_83 olgutza_83 Buna ziua, Tatal meu este nascut in aprilie 1958 si o vechime de 38 de ani in campul muncii. Poate iesi la pensie anticipat? (vezi toată discuția)