Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Art 153_24
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Art 153_24

Prin art. 201 (2) LSC se precizeaza ca dispozitiile referitoare la reducerea capitalului social in SA-uri se aplica si srl-urilor. Dar...este vorba despre procedura descrisa la 207 si urmatoarele sau se aplica si 153_24?
De fapt, in limbaj natural, intrebarea ar fi: daca intr-un SRL se constata pierderi care duc activul net la mai putin de 1/2 din capitalul social trebuie redus capitalul sau 153_24 nu se aplica si srl-urilor?
Multumesc anticipat
Instantlife a scris:

P153_24 nu se aplica si srl-urilor?

Art. 153 ind. 24 se aplica şi SRL -urilor.

În caz de pierdere a unei jumătăţi din capitalul social, asociaţii trebuie să se pună de acord cu privire la măsurile ce trebuie luate: dizolvarea societăţii sau continuarea activităţii şi reconstituirea capitalurilor proprii.

De altfel art. 228 din Legea nr. 31/1990 spune :

(1) Societatea pe acţiuni se dizolvă:
a) în cazul şi în condiţiile prevăzute la art. 153 ind. 24;
b) [...].
(2) Prevederile alin. (1) lit. a) se aplică în mod corespunzător şi societăţii cu răspundere limitată.