Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Relocare in caz de rezidenta in alt judet al ...
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Relocare in caz de rezidenta in alt judet al magistratului stagiar

Va salut! Dupa cei 2 ani de stagiu la INM cei 3 ca magistrat stagiar se pot exercita la judecatoriile din judetul in care domiciliaza magistratul stagiar? ... sau macar exista o mare probabilitate in acest sens???
După cei doi ani de INM (care nu sunt ani de stagiu) urmează stagiatura de un an (în fapt, un an jumate), locurile de stagiu fiind repartizate în urma opţiunilor, în ordinea mediilor. Se poate să prinzi loc acasă, se poate să nu.
Pai si daca nu prinzi loc acasa ti se da vreo casa ceva in judetul in care muncesti? Sau macar bani de chirie?

Am inteles ca magistrati stagiari primesc cam 2000 Roni pe luna nu?
Nu, au salariul ceva mai mare de 2000 lei, din câte ştiu. ªi li se decontează chiria în limita plafonului stabilit pentru respectiva localitate.
Pai si cum... ai intrat la INM... gata ai peste 500 de euro si deducere chirie...? Ar fi beton...!:O
Nu chiar. Io îţi vorbeam de perioada de după absolvirea INM, aia e stagiatura. Pe perioada celor doi ani de INM auditorii au o bursă (în jur de 1500 lei) iar cazarea le e asigurată în limita locurilor din căminul INM-ului.