avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... transformarea terenului extravilan in intravila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

transformarea terenului extravilan in intravila

Buna ziua!
vreau sa cumpar o parcela de 1200 mp, teren extravilan, pe care as vrea sa il transform in intravilan pentru a construi o casa. Ulterior am aflat ca nu se mai poate face PUZ decat pe o suprafata de cel putin 10 0000 mp. Ideea este ca eu am dat un avans pentru teren si imi este cam greu sa renunt. As vrea daca se poate un sfat daca se poate, sa inaintez sa cumpar terenul ca poate cu timpul se poate face ceva sau sa renunt? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters193759 , utilizator 15:37, 6 Mai 2011
LEGE Nr. 18 din 19 februarie 1991 *** Republicată
Legea fondului funciar

Art. 92
(3) Scoaterea definitivă din circuitul agricol a terenurilor agricole din extravilan, de clasa I şi clasa a II-a de calitate, a celor amenajate cu lucrări de îmbunătăţiri funciare, precum şi a celor plantate cu vii şi livezi, prin extinderea intravilanului localităţilor, se face la propunerea consiliilor locale ......

ORDIN Nr. 897/798 din 7 septembrie 2005
pentru aprobarea Regulamentului privind conţinutul documentaţiilor referitoare la scoaterea terenurilor din circuitul agricol

Art. 1
(2) .....
d) scoaterea definitivă din circuitul agricol a terenurilor din extravilan de clasa I şi clasa a II-a de calitate, a celor amenajate cu lucrări de îmbunătăţiri funciare, precum şi a celor plantate cu vii şi livezi din extravilan, prin extinderea intravilanului, se face pe bază de studii urbanistice (PUG sau PUZ) propuse de consiliile locale

Daca raspunsul va fost util, puteti sa-l aplaudati macar.
Ultima modificare: Vineri, 6 Mai 2011
ContSters193759, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecere in intravilan 2011 albina albina buna ziua.Am achizitionat recent o parcela de 1000 mp, extravilan si descopar ca nu pot sa il trec in intravilan si sa fac demersuri pt inceperea constructiei ... (vezi toată discuția)
Terenuri cristea laura monica cristea laura monica ce trebuie facut pentru trecerea unui teren extravilan in intravilan? (vezi toată discuția)
Teren extravilan monalisaalina monalisaalina Buna ziua, Exista vreo modalitate pt a fi in legalitate in urmatoare situatie?detin un teren extravilan si as dori sa construiesc o pensiune...cum as putea sa ... (vezi toată discuția)