avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 358 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Denumire II
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Denumire II

Buna ziua!
Intrebarea mea ar fi: Pe langa denumirea Intreprinderii Individuale + numele meu pot alege si un alt nume pentru reclama?
(de exemplu ca si la srl-uri, "S.C. Marioara S.R.L" si numele firmei de "Petre" in cazul meu "II + numele" si o denumire pentru reclama "???")
Multumesc anticipat!
Da sigur . Puneti ce nume doriti.
Multumesc mult!
Nu, nu puteti. Acest lucru este reglementat foarte strict.
ART. 34
(1) Firma unui comerciant persoană fizică autorizată, respectiv a unei
întreprinderi individuale se compune din numele şi, după caz, prenumele
comerciantului scrise în întregime sau din nume şi iniţialele
prenumelui/prenumelor acestuia, urmate de sintagma "persoană fizică
autorizată" sau PFA, respectiv "întreprindere individuală", scrisă în întregime.
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Mai 2011
ContSters202274, utilizator
Pana la urma se poate sau nu? :help:
Denumirea ar fi numai pentru reclama, pe langa denumirea oficiala...
Pentru orientare, astfel din nume ar putea deduce domeniul de activitate, ca doar degeaba scriu II + nume, cine retine firmele dupa denumirea sc. xyx srl? ca doar celalalt nume devine cunoscut in randul clientilor.
Nu mi se pare logic sa nu pot da si o alta denumire...
Derutarea e si mai mare :(
Stimata doamna, imi cer scuze ca unele persoane dau raspunsuri neargumentate, dar din experienta si din lege, nu se poate! De altfel, pentru a verifica cele spuse oricum trebuie sa faceti un drum la registrul comertului pentru a va lua rezervarea de denumire, fapt care va va certifica raspunsul meu. Iar cei de acolo nu fac regulile dupa bunul lor plac...

Alte discuții în legătură

Denumire legala i.i. Maria_Minulescu Maria_Minulescu Salut! Mi-am scos o rezervare de denumire pentru o intreprindere individuala. Denumire: Maria Minulescu - Marketer II. Pentru ca Maria Minulescu II, nu era ... (vezi toată discuția)
Este posibil ? stanbogdan23 stanbogdan23 Este posibil ca mai multe societati comerciale cu denumiri diferite si domeni de activitate ce nu au nimic in comun una cu cealalta sa poarte un singur brand ... (vezi toată discuția)
Nume magazin ContSters142582 ContSters142582 sunt intreprindere individuala si am deschis magazin de haine.as dori sa pun un nume magazinului dar nu stiu cum sa procedez,de unde se obtine aviz pentru ... (vezi toată discuția)