Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Denumire II
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Denumire II

Buna ziua!
Intrebarea mea ar fi: Pe langa denumirea Intreprinderii Individuale + numele meu pot alege si un alt nume pentru reclama?
(de exemplu ca si la srl-uri, "S.C. Marioara S.R.L" si numele firmei de "Petre" in cazul meu "II + numele" si o denumire pentru reclama "???")
Multumesc anticipat!
Da sigur . Puneti ce nume doriti.
Multumesc mult!
Nu, nu puteti. Acest lucru este reglementat foarte strict.
ART. 34
(1) Firma unui comerciant persoană fizică autorizată, respectiv a unei
întreprinderi individuale se compune din numele şi, după caz, prenumele
comerciantului scrise în întregime sau din nume şi iniţialele
prenumelui/prenumelor acestuia, urmate de sintagma "persoană fizică
autorizată" sau PFA, respectiv "întreprindere individuală", scrisă în întregime.
ContSters202274, utilizator
Pana la urma se poate sau nu? :help:
Denumirea ar fi numai pentru reclama, pe langa denumirea oficiala...
Pentru orientare, astfel din nume ar putea deduce domeniul de activitate, ca doar degeaba scriu II + nume, cine retine firmele dupa denumirea sc. xyx srl? ca doar celalalt nume devine cunoscut in randul clientilor.
Nu mi se pare logic sa nu pot da si o alta denumire...
Derutarea e si mai mare :(
Stimata doamna, imi cer scuze ca unele persoane dau raspunsuri neargumentate, dar din experienta si din lege, nu se poate! De altfel, pentru a verifica cele spuse oricum trebuie sa faceti un drum la registrul comertului pentru a va lua rezervarea de denumire, fapt care va va certifica raspunsul meu. Iar cei de acolo nu fac regulile dupa bunul lor plac...