avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Denumire II
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Denumire II

Buna ziua!
Intrebarea mea ar fi: Pe langa denumirea Intreprinderii Individuale + numele meu pot alege si un alt nume pentru reclama?
(de exemplu ca si la srl-uri, "S.C. Marioara S.R.L" si numele firmei de "Petre" in cazul meu "II + numele" si o denumire pentru reclama "???")
Multumesc anticipat!
Sigur ca dvs. puteti, dând astfel dreptul si ocazia unei autoritati sa va constate o contraventie si sa va aplice o amenda. Daca insistati va voi da detalii. Dar credeti-ma nu merita!
MirceaSCALAT,
unde scrie ca intreprinderea individuala nu are dreptul sa-si inregistreze o marca la OSIM si sa o foloseasca pentru a-si promova serviciile / produsele?

A nu se confunda firma (denumirea) cu marca...



Interventie moderator

Va rog sa nu postati mesaje consecutive - aveti posibilitatea de a edita, daca nu au trecut 24 de ore (si nu a intervenit nimeni dupa ultima dv postare)
Multumesc pentru intelegere.
Citând ÎNTREBAREA:
Intrebarea mea ar fi: Pe langa denumirea Intreprinderii Individuale + numele meu pot alege si un alt nume pentru reclama?
(de exemplu ca si la srl-uri, "S.C. Marioara S.R.L" si numele firmei de "Petre" in cazul meu "II + numele" si o denumire pentru reclama "???")
Multumesc anticipat!
.............
Nu observ, şi nici nu am cum să extrapolez alte intenţii care sunt corecte!
Însă în context, pentru reclama unei Intreprinderi Individuale ori PFA este minim necesară înregistrarea în Registrul Comerţului a "brandului de firmă". Dacă se acceptă înregistrarea acestuia în scop de reclamă comercială se poate derula şi procedura de înregistrare a "brandului/marca" şi la OSIM.
În orice caz nu INTREPRINDEREA INDIVIDUALÃ îşi înregistrează MARCA ci TITULARUL acesteia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Denumire legala i.i. Maria_Minulescu Maria_Minulescu Salut! Mi-am scos o rezervare de denumire pentru o intreprindere individuala. Denumire: Maria Minulescu - Marketer II. Pentru ca Maria Minulescu II, nu era ... (vezi toată discuția)
Este posibil ? stanbogdan23 stanbogdan23 Este posibil ca mai multe societati comerciale cu denumiri diferite si domeni de activitate ce nu au nimic in comun una cu cealalta sa poarte un singur brand ... (vezi toată discuția)
Nume magazin ContSters142582 ContSters142582 sunt intreprindere individuala si am deschis magazin de haine.as dori sa pun un nume magazinului dar nu stiu cum sa procedez,de unde se obtine aviz pentru ... (vezi toată discuția)