avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie productie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie productie

Primesc comanda de la pers. fizice intr-un showroom de prezentare pentru executarea unor perdele si draperi , eu comand materialul si execut comanta la sectia de productie dupa care urmeaza facturarea produsului catre client din acest showroom . Intrebare Trebuie sa consider marfa aceste produse sau direct produse finite( showroom se afla i acelasi loc cu sectia.
Cel mai recent răspuns: dorinut , utilizator 18:16, 15 August 2013
Inregistrati prima data produsele finite(ct. 345) obtinute in atelierul de productie. Apoi faceti transferul in showroom ,acestea devenind marfuri (ct. 371) . Chiar daca atelierul de productie si shworoomul sunt in acelasi loc , productia trebuie evidentiata distinct in contabilitate. Dvs. nu vindeti produse finite ,ci marfuri. :)
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Mai 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
D-voastra facturati produsul finit,deci produsele care compun produsul finit sunt considerate materii prime,se face receptie...se da spre prelucrare..rezulta produs finit.
-produsul finit il vindeti in magazin propiu si este considerat marfa.


In contabilitate e asa cum a spus colega Gabrielle monique..scuze ..
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Mai 2011
iulia53, utilizator
Ca si completare:
301=401 aprovizionare materii prime
601=301 consum materii prime si concomitent
345=711 inregistrarea produsului finit
371.02 sau 371.01 = 345 transferul produselor finite in gestiunea marfuri
371=378 adaos comercial
411=707 vanzarea marfurilor
607=371 si
378=371 descarcarea gestiunii

Daca sunteti platitor TVA, veti avea si
- 4426 deductibia, la aprovizionarea de la furnizor
- 4428 neexigibila, aferenta marfii din gestiune, daca tineti evidenta la pret cu amanuntul
- 4427 colectata, aferenta marfii vandute.

Succes!

Ultima modificare: Duminică, 8 Mai 2011
Cornelia Tulpan, Contabil
Multumesc frumos
Asa am procedat insa ,am primit o solutie de la o firma de consultanta ca vanzarea produselor( perdele , draperii , etc) so o introduc direct in 703 produse finite fara sa mai trec marfa prin 371.
scuze 701

Alte discuții în legătură

Inregistrari contabile productie cariera piatra olgutza_e olgutza_e Etapele procesului de productie : 1.extragere piatra bruta ; 2.prelucrare/concasare piatra bruta -rezulta produs finit . Am nelamuriri cu folosire ct 711 si ... (vezi toată discuția)
Productie FLORIS44 FLORIS44 inregistrari contabile productie (vezi toată discuția)
Monografie bar - restaurant AncaUrda AncaUrda Care este monografia contabila si documentele primare pentru o unitate de alimentatie publica Bar – Restaurant care isi organizeaza evidenta stocurilor ... (vezi toată discuția)