Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare clauze contract individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare clauze contract individual de munca

Care este perioada de prescriptie pentru a contesta o decizie prin care mi s-au modificat clauze ale CIM ( functia si salariul ) ? In decizia primita nu se specifica care este modalitatea de contestare ( se specifica numai: avand in vedere procesul de restructurare si reorganizare...). Locul meu de munca este in PETROM.
Va multumesc.
Modificarea clauzelor din CIM nu se face printr-o decizie a angajatorului ci prin act aditional semnat de ambele parti.
Atat CIM cat si actele aditionale nu prevad termene de contestatie pentru ca este o intelegere negociata intre cele doua parti semnatare.
Ce clauze s-au modificat prin decizia amintita (functia, salariul, alte drepturi)? Pentru ca daca e o hotarare a administratorilor de restructurare si reorganizare s-ar putea sa aiba ei dreptate. Daca as sti mai multe amanunte s-ar putea sa va pot fi de ajutor.
Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care a fost comunicată decizia unilaterală a angajatorului referitoare la încheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau încetarea contractului individual de muncă
Va multumesc mult pentru operativitatea dvs. Intr-adevar, va meritati prestigiul.
Clauzele care s-au modificat prin decizie, au fost functia ( din sef serviciu in inginer ) si salariul ( diminuat cu 50 % ).
Va pot trimite decizia scanata, dar spuneti-mi va rog adresa de e-mail.
Va multumesc.

pt. UDREA ADRIAN:
V-am dat un mesaj privat cu adesa de e-mail unde imi puteti trimite decizia. Sunt foarte curios sa vad, mai ales, motivele.
UDREA ADRIAN a scris:

Va multumesc mult pentru operativitatea dvs. Intr-adevar, va meritati prestigiul.
Clauzele care s-au modificat prin decizie, au fost functia ( din sef serviciu in inginer ) si salariul ( diminuat cu 50 % ).
Va pot trimite decizia scanata, dar spuneti-mi va rog adresa de e-mail.
Va multumesc.

Cu toate ca adresa mea de mail o gasiti afisata pe profilul de consultant, banuiesc despre ce este vorba.
Numai ca decizia este atacabila in instanta, intrucat numai in conditiile prevazute de codul muncii se poate emite o decizie unilaterala din partea angajatorului de modificare a locului şi felul muncii.