Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Declaratia de avere in cazul in care functionarul ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Declaratia de avere in cazul in care functionarul public a avut raportul de serviciu suspendat

Un funcţionar public care in anul 2010 a avut raportul de serviciu suspendat depune declaratia de avere si interese? (si-a reluat activitatea in aprilie 2011). În speranţa unui răspuns, Vă mulţumesc.
Art. 4 alin. 2 din legea nr. 176/2010, spune ca "persoanele suspendate din exercitiul functiei...pentru o perioada ce acopera integral un an fiscal, vor actualiza declaratiile in termen de 30 de zile de la data incetarii suspendarii".
In consecinta, daca persoana in cauza a avut raportul de serviciu suspendat tot anul 2010, ar trebui sa-si reactualizeze declaratiile in 30 de zile de cand a revenit pe functia publica.