Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariatul nu a facut cerere de CO
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariatul nu a facut cerere de CO

am si eu o intrebare: ce se poate face daca un salariat nu si-a luat concediul aferent anului 2010 si nu isi face cerere de concediu pentru asi lua?
ii zice angajatorul sa-si ia concediu?
in caz de control, angajatorul nu are probleme?
Conform legii angajatorul era obligat ca in luna decembrie 2009 sa faca programarea concediilor de odihna pentru anul 2010, cu, consultarea salariatilor. La randul lui angajatul era obligat sa efectuieze concediul de odinha in perioada programata.
Exista asa ceva? .................
exista programare de concedii facuta dar nu a fost respectata de angajati. nu a facut cerere pentru concediu in perioada respectiva.
si in cazul asta nu stiu ce se poate face.
ar trebui sa ii comunice angajatorul ca el avea programare de concediu in perioada "x" si sa intrebe angajatul daca isi ia sau nu?
Conform art.141: (3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
Graficul cu programarile trebuie urmarit de departamanetl de resurse uamne sau de cine raspunde, si normal trebuia sa se gaseasca o motivatie pentru care salariatul nu si-a luat concediu in perioada programata.
Dar cared ca v-am raspund deja in primul aliniat.