Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cerere CO pt anul trecut
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cerere CO pt anul trecut

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca stiti cumva vreo reglementare noua prin care se spune ca nu mai trebuie intocmita cerere pentru concediu de odihna pe anul trecut. Asa sustine managerul dar eu nu gasesc nicaieri...
Multumesc anticipat.
Prevederile Codului Muncii:

Art. 141. - (1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.

(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului in anul urmator este permisa numai in cazurile expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute in contractul colectiv de munca aplicabil.

(3) Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul .

(4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca .
Art. 143. - (1) Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale. Programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator.

(2) Prin programarile colective se pot stabili perioade de concediu care nu pot fi mai mici de 3 luni pe categorii de personal sau locuri de munca .

(3) Prin programare individuala se poate stabili data efectuarii concediului sau, dupa caz, perioada in care salariatul are dreptul de a efectua concediul, perioada care nu poate fi mai mare de 3 luni.

(4) In cadrul perioadelor de concediu stabilite conform alin. (2) si (3) salariatul poate solicita efectuarea concediului cu cel putin 60 de zile anterioare efectuarii acestuia.

Va poate trimite dar pe baza unei programari.

(5) In cazul in care programarea concediilor se face fractionat, angajatorul este obligat sa stabileasca programarea astfel incat fiecare salariat sa efectueze intr-un an calendaristic cel putin 15 zile lucratoare de concediu neintrerupt.

Art. 144. - Salariatul este obligat sa efectueze in natura concediul de odihna in perioada in care a fost programat, cu exceptia situatiilor expres prevazute de lege sau atunci cand, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.

Codul muncii: Art.141.- (1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin.(1), efectuarea concediului in anul urmator este permisa numai in cazurile expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute in contractul colectiv de munca.
Art.144.- Salariatul este obligat sa efectueze in natura concediul de odihna in perioada in care a fost programat, cu exceptia situatiilor expres prevazute de lege sau atunci cand, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.
De ce nu intrebati managerul care este temeiul legal,intrucat cerere de CO este o solicitare a salariatului,aprobata si care reprezinta timp nelucrat.
Angel 2007 a scris:

De ce nu intrebati managerul care este temeiul legal,intrucat cerere de CO este o solicitare a salariatului,aprobata si care reprezinta timp nelucrat.

Pai chiar d-na manager m-a pus sa caut o reglementare intrucat avem mai multi angajati care vor sa-si ia zilele ramase din CO pe anul trecut. In afara de art.141 (2) n-am gasit altceva ...in contractul colectiv nu scrie nimic despre situatiile in care angajatorul poate acorda CO din anul trecut. Unde gasesc "cazurile expres prevazute de lege"?
Multumesc.
Alta reglementare nu exista si cea din Codul muncii este destul de clara si explicita!