Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Administratie locala
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Administratie locala

Am o colega nelamurita...este angajata ca referent cl III, gradul superior, treapta 2 (contabil) iar acum a fost creat in orgamigrama un post de inspector debutant pentru ca are studii superioare, este corect?
Nici noi nu suntem prea lamuriti...colegei i s-a organizat, cumva, examen pentru promovare in clasa? In acest caz, ceva nu este in regula, pentru ca la promovarea conform studiilor absolvite, incadrarea se face pe gradul profesional "asistent"... Oricum, de la 01.01.2011, treptele de salarizare nu mai exista, asa ca poate reveniti cu detalii.
A fost angajata pe postul de referent clasa III grad superior treapta3 la data de
14.10.2008(postul pevedea studii medii ea avand studii superioare), dupa doi ani a fost promovata ca referent clasa III grad superior treapta 2, acum pt ca trebuia de fapt unitatea fiind suordonata primariei sa aiba contabil cu studii superioare a fost creat in organigrama post de inspector debutant pentru ea! este bine sau nu?
Cand a absolvit facultatea? Daca a absolvit-o anterior angajarii, va trebui sa ocupe functia publica prin concurs. Daca a absolvit facultatea ulterior numirii in functie, se poate vorbi de promovare in clasa conform studiilor absolvite, caz in care functia publica trebuia sa fie de inspector grad asistent, nu debutant..
Kyandra, moderator
A abosvit anterior angajarii, iulie 2008.Multumesc
Am inteles ca trebuie sa ocupe functia prin concurs, dar este corecta viitoarea functie de inspector debutant? Are o vechime in munca de 12 ani dar cu studii medii nu superioare!