Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... compensare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

compensare

Se poate compensa o factura mai mare de 10.000 ron si mai veche de 30 de zile fara a trece prin IMI daca una dintre parti este in insolventa si compensarea a fost aprobata de adunarea creditorilor?
legal nu.
platile se fac proportional la toti creditorii
Art. 52. - Deschiderea procedurii de insolvenţă nu afectează dreptul unui creditor de a invoca compensarea creanţei sale cu cea a debitorului asupra sa, atunci când condiţiile prevăzute de lege în materie de compensare legală sunt îndeplinite la data deschiderii procedurii.

Deci, dacă ambele creanţe deţinute de creditor şi debitor s-au născut anterior deschiderii procedurii insolvenţei, iar condiţiile prevăzute de lege în materie de compensare sunt îndeplinite, se poate efectua compensarea acestora.
Amila, utilizator
Dar daca persoana juridica ce solicita efectuarea compensarii este creditor chirografar , nu este prejudiciata suma creditorilor cu creante garantate ?

Drept de creanta asupra averii debitorului au toate creantele inregistrate in tabelul definitiv de creante sau in tabelul definitiv consolidat de creante si care poate face dovada creantei sale fata de patrimoniul debitorului insa distribuirea sumelor realizate in urma lichidarii este realizata conform art 121 din legea 85 / 2006.

Prezentand aceste aspecte legale poate rezulta si aspectul ca in acest caz suma aferenta creditorilor garantati este diminuata prin respectiva compensare nerespectandu-se ordinea distribuirii stabilita in lege.

Dar daca persoana juridica ce solicita efectuarea compensarii este creditor chirografar , nu este prejudiciata suma creditorilor cu creante garantate ?

Art din lege citat de Amila precum si explicatiile sunt corecte
In cazul de fata nu se face distribuire ci compensarea a 2 sume care existau inainte de data deschiderii procedurii !!