Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general taxare inversa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

taxare inversa

din ce data se emit facturi cu specificatia taxare inversa pentru cereale?
Beneficiarii reglementarii: Contribuabilii persoane impozabile inregistrate in scopuri de taxa pe valoarea adaugata (TVA)

Comisia Europeana a adoptat decizia de autorizare a Romaniei de a aplica taxarea inversa pentru domeniile cu risc crescut de frauda, respectiv pentru urmatoarele produse: porumb, grau, secara, floarea soarelui, orz, rapita, sfecla de zahar, soia si orzoaica.

Decizia finala in acest sens va fi luata de catre Consiliul de autorizare a solicitarii de derogare.

Important! Masura va putea fi aplicata numai dupa comunicarea deciziei finale a Consiliului de autorizare a solicitarii de derogare. Potrivit prevederilor art. II din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 58/2010, taxarea inversa se va aplica bunurilor pentru care Romania a primit autorizarea Consiliului incepand cu a 10-a zi urmatoare comunicarii de catre Consiliul Uniunii Europene a aprobarii derogarii pentru aplicarea acestor prevederi.

Sursa : www.fiscalitatea.manager.ro