Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Comisie Paritara / CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Comisie Paritara / CCM

Buna ziua

Va scriu pentru un ajutor in urmatoarele situatii: 1)daca am un nr. de angajati preluati prin legea 67/2006 cu CCM-ul lor cu tot, si un numar de angajati proprii, care nu au CCM sau nu au aderat la CCM, sunt obligata ca pt. angajatii noi sa le aplic si lor CCM? am situatii cu salarii si diurne diferite pt. aceleasi categorii de salariati.
2) in primul caz, exista Comisie Paritara infiintata dar in cazul salariatilor proprii, sunt obligata sa infiintez comisie paritara? Mentionez ca suntem o societate privata care a preluat un nr. de salariati de la o societate de stat.X-(
Va multumesc

Articolele invocate nu au nicio legatura cu problema expusa pe doua topicuri ... este vorba despre Legea nr.67/2006 care prevede :
Art. 9
(1) Cesionarul are obligatia respectarii prevederilor contractului colectiv de munca aplicabil la data transferului, pâna la data rezilierii sau expirarii acestuia.
(2) Prin acord intre cesionar si reprezentantii salariatilor, clauzele contractului colectiv de munca valabil in momentul efectuarii transferului pot fi renegociate, dar nu mai devreme de un an de la data transferului.
(3) In situatia in care, in urma transferului, intreprinderea, unitatea sau parti ale acestora nu isi pastreaza autonomia, iar contractul colectiv de munca aplicabil la nivelul cesionarului este mai favorabil, salariatilor transferati li se va aplica contractul colectiv de munca mai favorabil.
Legea 67/2006
privind protectia drepturilor salariatilor in cazul transferului intreprinderii, al unitatii sau al unor parti ale acestora

Art. 5.
(1) Drepturile si obligaţiile cedentului, care decurg din contractele individuale de munca si din contractul colectiv de munca aplicabil, existente la data transferului, vor fi transferate integral cesionarului.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul in care cedentul este subiectul procedurii de reorganizare judiciara sau faliment, potrivit legii.

Vazand prevederile alin. 2 de mai sus, ceea ce v-am scris in topic-urile anterioare este valabil pentru situatia reglementata la acest aliniat, adica daca cedentul era in reorganizare judiciara sau faliment.
Arel a scris:

Legea 67/2006
privind protectia drepturilor salariatilor in cazul transferului intreprinderii, al unitatii sau al unor parti ale acestora

Art. 5.
(1) Drepturile si obligaţiile cedentului, care decurg din contractele individuale de munca si din contractul colectiv de munca aplicabil, existente la data transferului, vor fi transferate integral cesionarului.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul in care cedentul este subiectul procedurii de reorganizare judiciara sau faliment, potrivit legii.

Vazand prevederile alin. 2 de mai sus, ceea ce v-am scris in topic-urile anterioare este valabil pentru situatia reglementata la acest aliniat, adica daca cedentul era in reorganizare judiciara sau faliment.

In topicul initial nu scrie de niciun faliment sau reorganizare judiciara , ci de preluare a unor salariati care au la cedent si ccm ... ?
Buna ziua

Imi pare rau, dar nu am avut intentia de a abuza de mai multe topicuri.
Multumesc oricum pentru raspunsuri, insa trebuie sa va spun ca nici ITM nici alti avocati nu au reusit sa ne lamureasca problema. Raspunsul primit: e o problema speciala!! Bine, bine, dar oamenii au niste drepturi. Trebuie sa aplic ccm transferat si salariatilor proprii, tinand cont ca nu este ccm-ul meu, nu am participat la negocierea lui ci a fost clauza a transferului.

Va multumesc fffff mult pentru timpul acordat acestui subiect.
O zi buna
O parere : salariatilor dvs li se aplica c.c.m. incheiat la nivel de unitate si nu cel al salariatilor transferati.