avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 189/2000
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 189/2000

Apelez din nou la bunavointa d-voastra pentru o problema.Soacra mea s-a nascut in februarie 1941 iar mama sa (bunica)a fost deportata din bulgaria(caliaca) si a beneficiat de pensie de pe urma acestei legi pana anul acesta in aprilie cand a decedat.Imi puteti spune daca soacra mea(ca urmas) beneficiaza de pensie .
Cel mai recent răspuns: titas68 , utilizator 19:15, 5 Iulie 2008
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
A fost persecutata si soacra dumneavoastra. Poate beneficia doar pentru suferinta proprie. NU se transmite prin mostenire dreptul la pensie pe care l-a avut mama ei.
Dreptul la pensie este personal si se acorda celor care au fost persecutati de catre regimurile instaurate in Romania cu incepere de la 6 septembrie 1940 pana la 6 martie 1945 din motive etnice.

legea 189/2000 orevede:
Art. 1. - Beneficiaza de prevederile prezentei ordonante persoana, cetatean roman, care in perioada regimurilor instaurate cu incepere de la 6 septembrie 1940 pana la 6 martie 1945 a avut de suferit persecutii din motive etnice, dupa cum urmeaza:

a) a fost deportata in ghetouri si lagare de concentrare din strainatate;

b) a fost privata de libertate in locuri de detentie sau in lagare de concentrare;

c) a fost stramutata in alta localitate decat cea de domiciliu;

d) a facut parte din detasamentele de munca fortata;

e) a fost supravietuitoare a trenului mortii;

f) este sotul sau sotia persoanei asasinate sau executate din motive etnice, daca ulterior nu s-a recasatorit."

multumesc pt. raspuns,ar fi trebuit sa mai spun ca bunica era insarcinata cu soacra mea cand aceasta s-a intors in tara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 189/2000 Aurica TRUTA Aurica TRUTA Mama mea a avut scutire de la impozite pentru o masina, o casa, telefon fix, servicii salubritate in baza legii 189/2000. Incepand cu anul 2016 i-a trimis de ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 189/2000 maria1956 maria1956 in luna iunie este depusa cererea pentru acordarea drepturilor din Legea nr.189/2000.Casa de pensii imi cere declaratie notariala a 2 persoane care au fost ... (vezi toată discuția)
Legea 154/2021 Petru-O Petru-O Buna ziua, stie cineva daca s-au publicat normele de aplicare a legii 154/2021 si eventual unde le gasesc. Sau eventual ma puteti ajuta cu o interpretare a ... (vezi toată discuția)