Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... codul civil/codul penal/codul de procedura ...
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

codul civil/codul penal/codul de procedura civila/codul de procedura penala

Buna ziua! va rog sa-mi spuneti si mie daca au intrat in vigoare noile coduri (civil/penal/de procedura civila/de procedura penala)! Va multumesc!
nu inca . :)
haller a scris:

Buna ziua! va rog sa-mi spuneti si mie daca au intrat in vigoare noile coduri (civil/penal/de procedura civila/de procedura penala)! Va multumesc!

Deocamdata,nu! Insa exista mari sanse ca noul Cod Civil sa intre in vigoare la 1 octombrie,anul acesta. Celelalte...probabil anul viitor,dar nu se stie nimic sigur in acest sens.

Punctul de vedere al UNJR ref. intrarea in vigoare a noilor coduri
10 May 2011 - Juridice.ro 1069 citiri

Uniunea Nationala a Judecatorilor din Romania a dat publicitatii punctul de vedere cu privire la intrarea in vigoare a noilor coduri. Astfel, UNJR subliniaza inca o data necesitatea corelarii deciziei privind data intrarii in vigoare a celor patru coduri cu respectarea imperativului pregatirii anterioare a sistemului judiciar din punct de vedere al logisticii, resurselor materiale si umane, precum si al pregatirii profesionale a magistratilor si a tuturor actorilor implicati in actul de justitie pentru aceasta schimbare fundamentala a sistemului legislativ.

Uniunea Nationala a Judecatorilor din Romania isi exprima ferm punctul de vedere impotriva stabilirii datei de 1 octombrie 2011 pentru intrarea in vigoare a Codului Civil, un termen mult prea apropiat pentru a permite pregatirea sistemului in vederea corectei implementari a acestuia.

[ link extern ]
oricum...avocatii/profesorii de drept recomanda, pentru examenul de primire in profesia de avocat, sa se invete din noile coduri!
haller a scris:

oricum...avocatii/profesorii de drept recomanda, pentru examenul de primire in profesia de avocat, sa se invete din noile coduri!

Si asta,din ce motiv? Pentru orice eventualitate? ;)
Nici nu stii ce sa mai crezi/faci...