Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... IN LEGATURA CU ADMITEREA INM PE VIITOR
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

IN LEGATURA CU ADMITEREA INM PE VIITOR

Daca(si numai daca) noul COD CIVIL cat si cel PENAL se vor aplica (se zvoneste ca se vor aplica prin anul 2011-2012) subiectele din 2013-2014 de la INM cat si cele de la BAROU vor fi conform carui cod cel actual sau cel nou? pentru ca va fi o mare problema >primi 2 ani de facultate -dupa codul actual ,urmatorii 2-dupa cel nou? sa nu mai vorbim de codurile de PROCEDURA noi!!!!:((
mer_123, utilizator
Nu cred ca putem anticipa sau presupune ceea ce se va intampla in 2013-2014.
Mai este mult pana atunci.;)
In ce priveste admiterea la Barou,nu se stie deocamdata cum si cand va fi examenul din acest an,despre cel din 2014...nici ata.
Vor exista multe schimbari,astfel incat nu ne ramane decat sa asteptam,sa vedem ce si cum va fi.
[ link extern ]
luiza2008, utilizator
Este foarte greu de anticipat dar perioada 2013-14 va fi cu adevarat una speciala pentru justitia din Romania...:d
Alte pareri?:D
mer_123 a scris:

Daca(si numai daca) noul COD CIVIL cat si cel PENAL se vor aplica (se zvoneste ca se vor aplica prin anul 2011-2012) ....

Se cunoaste sigur ca noile coduri vor intra in vigoare in 2011?
Eu sunt anul 3 la facultate si as vrea ca la anul sa incerc la inm. Dar pana atunci nu stiu ce anume sa invat...
Credeti ca pentru admiterile de anul viitor se va tine cont de noile coduri, sau subiectele de la examene se vor baza tot pe actualele coduri? Chiar daca ar intra in vigoare codurile de la anul, ma gandesc eu ca vor lasa un timp de acomodare cu acestea....
Ce credeti?
Eu cred ca ar trebui sa va insusiti baza, iar daca noile coduri vor fi sau nu in vigoare pana la data examenului, veti lua masuri atunci, in sensul de a va actualiza cunostintele daca situatia o va impune. Si ca sa aveti o idee asupra noilor coduri, le puteti lectura sa vedeti ce se preconizeaza a fi pe viitor.

Aici aveti noile coduri [ link extern ]

Aveti aici amendamente aduse noilor coduri [ link extern ]

Unele informatii privind codurile [ link extern ]

Alte informatii privind noile coduri [ link extern ]
Ayaz, utilizator
Se mai aude ceva de noul cod de procedura penala????#-o:)):)):)):)):))