avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... accident scoala de soferi
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

accident scoala de soferi

buna seara,

sotul meu a dorit sa faca scoala de soferi pt categoria A. inainte de asta a paltir un instructor pentru 2 ore sa vada cum etse si daca ii place...fara sa semneze vreo conventie
orele s-au desfasurat in poligon si sotul meu s-a acidentat..motocicleta e instare relativ buna dar sotul meu este la spital cu fractura...

nu a fost anuntata politia...dar instructorul a cam dat de inteles la spital ca ar vrea sa ii platim reparatiile ...daca nu chiar motocicleta cu totul ("era noua "spune el)

as vrea sa stiu ce este de facut.
Cel mai recent răspuns: andrei2005 , utilizator 12:34, 14 Mai 2011
did_oana a scris:

buna seara,

sotul meu a dorit sa faca scoala de soferi pt categoria A. inainte de asta a paltir un instructor pentru 2 ore sa vada cum etse si daca ii place...fara sa semneze vreo conventie
orele s-au desfasurat in poligon si sotul meu s-a acidentat..motocicleta e instare relativ buna dar sotul meu este la spital cu fractura...

as vrea sa stiu ce este de facut.



Am o nelamurire. Chiar daca s-au facut orele in poligon, ce sa intelegem din faptul ca nu s-a facut nici o conventie? Ca instructorul a mers "pe barba lui" in poligon cu sotul Dumneavoastra, sa faca si el un ciubuc, iar acum doreste despagubiri de la Dumneavoastra pentru rapararea motociletei, pentru ca nici un asigurator nu cred ca il va despagubi daca accidentul s-a petrecut "neoficial" - intelegeti ce vreau sa spun (in lipsa unei inscrieri la scoala).
Sa fie sanatos instructorul si sa se lase de ciubuce, sau sa isi asume riscul!
Corectati-ma daca gresesc.
Ultima modificare: Vineri, 13 Mai 2011
andrei2005, utilizator
Aici, este voba in primul rand se bun simt:
- motocicleta este prop. instructor si daca face scoala aceasta, este asigurata.
-accidentul s-a produs in poligon: vina este a instructorului pentru ca a incredintat moto unui elev care nu stapanea cunostinte de baza.
-cum este inregistrat accidentul la unitatea spitaliceasca ?
-chiar daca vina este impartita, raspunderea morala si materiala este a instructorului.
- daca nu a semnat contract si a luat banii, este bun de plata (nu poate raspunde penal, avand in vedere ca accidentul nu sa produs pe drum public).
Sunt perfect de acord cu opinia Dumneavoastra.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident cu auto altcuiva anonimous anonimous Buna seara, Va prezint o speta: imprumut auto personal unui prieten.Face un accident, auto avariat integral, dauna totala. Fiind luat cu credit auto, ... (vezi toată discuția)
Accident la examenul moto rusuc rusuc Am urmatoarea speta/patanie. Am facut scoala pentru categoria A. Am dat examenul, iar la sfarzitul probei, la franarea de urgenta, ambele roti s-au blocat ... (vezi toată discuția)
Despagubire cand esti implicat intr-un eveniment rutier in alta tara anays18 anays18 M-ar interesa sa stiu care este procedura de recuperare a daunei in cazul unui accident de masina, care s-a petrecut in Ungaria,si pentru care nu am fost ... (vezi toată discuția)