Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... accident scoala de soferi
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

accident scoala de soferi

buna seara,

sotul meu a dorit sa faca scoala de soferi pt categoria A. inainte de asta a paltir un instructor pentru 2 ore sa vada cum etse si daca ii place...fara sa semneze vreo conventie
orele s-au desfasurat in poligon si sotul meu s-a acidentat..motocicleta e instare relativ buna dar sotul meu este la spital cu fractura...

nu a fost anuntata politia...dar instructorul a cam dat de inteles la spital ca ar vrea sa ii platim reparatiile ...daca nu chiar motocicleta cu totul ("era noua "spune el)

as vrea sa stiu ce este de facut.
did_oana a scris:

buna seara,

sotul meu a dorit sa faca scoala de soferi pt categoria A. inainte de asta a paltir un instructor pentru 2 ore sa vada cum etse si daca ii place...fara sa semneze vreo conventie
orele s-au desfasurat in poligon si sotul meu s-a acidentat..motocicleta e instare relativ buna dar sotul meu este la spital cu fractura...

as vrea sa stiu ce este de facut.

Am o nelamurire. Chiar daca s-au facut orele in poligon, ce sa intelegem din faptul ca nu s-a facut nici o conventie? Ca instructorul a mers "pe barba lui" in poligon cu sotul Dumneavoastra, sa faca si el un ciubuc, iar acum doreste despagubiri de la Dumneavoastra pentru rapararea motociletei, pentru ca nici un asigurator nu cred ca il va despagubi daca accidentul s-a petrecut "neoficial" - intelegeti ce vreau sa spun (in lipsa unei inscrieri la scoala).
Sa fie sanatos instructorul si sa se lase de ciubuce, sau sa isi asume riscul!
Corectati-ma daca gresesc.
andrei2005, utilizator
Aici, este voba in primul rand se bun simt:
- motocicleta este prop. instructor si daca face scoala aceasta, este asigurata.
-accidentul s-a produs in poligon: vina este a instructorului pentru ca a incredintat moto unui elev care nu stapanea cunostinte de baza.
-cum este inregistrat accidentul la unitatea spitaliceasca ?
-chiar daca vina este impartita, raspunderea morala si materiala este a instructorului.
- daca nu a semnat contract si a luat banii, este bun de plata (nu poate raspunde penal, avand in vedere ca accidentul nu sa produs pe drum public).
Sunt perfect de acord cu opinia Dumneavoastra.