avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca pentru UCENIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca pentru UCENIC

Buna ziua.
Am si eu o problema daca puteti sa ma ajutati. Am incheiat 3 contracte de munca
pt UCENIC ( cor:941101) nestiind ca functia are un statut special in cadrul RU.
Din ce am inteles trebuia sa inchei contractul pe per. determinata, eu l -am
incheiat pe per. nedeterminata. Datele au fost trimise in revisal. E OK daca
schimb acum functia in MUNCITOR NECALIFICAT? O sa am vreo problema cu ITM-ul pt greseala din contract? Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:31, 12 Mai 2011
Durata contractului de ucenicie la locul de munca nu poate fi mai mare de 3 ani si mai mica de 6 luni.
Ucenicul poate fi supus unei perioade de proba care nu va depasi 30 de zile lucratoare.

Nu are nimic, faceti modificarea de functiedin ucenic in muncitor necalificat ... si daca vreti cititi Legea nr.279/2005 privind ucenicia la locul de munca
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod cor csillah csillah Buna ziua! In ce cod COR as putea integra un muncitor necalificat intr-o brutarie? Multumesc. (vezi toată discuția)
Calificare la locul de munca tasia tasia Un salariat incadrat ca muncitor necalificat in constructii de drumuri si poduri poate fi calificat dupa o anumita perioada la locul de munca, fara ca ... (vezi toată discuția)
Incadrare -ucenic Daliborka Daliborka Buna ziua va rog imi puteti explica ce modificari au intervenit la legea privind ucenicia in cazul in care o societate (domeniu de activitate : Activităţi ... (vezi toată discuția)