Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca pentru UCENIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca pentru UCENIC

Buna ziua.
Am si eu o problema daca puteti sa ma ajutati. Am incheiat 3 contracte de munca
pt UCENIC ( cor:941101) nestiind ca functia are un statut special in cadrul RU.
Din ce am inteles trebuia sa inchei contractul pe per. determinata, eu l -am
incheiat pe per. nedeterminata. Datele au fost trimise in revisal. E OK daca
schimb acum functia in MUNCITOR NECALIFICAT? O sa am vreo problema cu ITM-ul pt greseala din contract? Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez.

Va multumesc.
Durata contractului de ucenicie la locul de munca nu poate fi mai mare de 3 ani si mai mica de 6 luni.
Ucenicul poate fi supus unei perioade de proba care nu va depasi 30 de zile lucratoare.

Nu are nimic, faceti modificarea de functiedin ucenic in muncitor necalificat ... si daca vreti cititi Legea nr.279/2005 privind ucenicia la locul de munca
[ link extern ]