Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CASA DE MARCAT pentru prestari servicii catre populatie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CASA DE MARCAT pentru prestari servicii catre populatie

Buna ziua
O firma care verifica si face montaj de centrale si instalatii termice catre diverse persoane fizice are nevoie de casa de marcat sau poate emite doar facturi?
Eu stiam ca nu are nevoie de casa de marcat, dar v-as ruga sa ma ajutati cu articolul din lege .
Multumesc anticipat!
Factura si chitanta daca incasati in numerar sau ordin de plata daca incasati prin banca.
Factura +bon de casa ptr persoane fizice si factura+chitanta ptr persoane juridice.
Nu am momentan un material la indemana,dar eu cred ca va incadrati la exceptii.
De la obligatia utilizarii casei de marcat sunt exceptate urmatoarele activitati economice:

1. comertul ocazional cu produse agricole efectuat de producatorii agricoli individuali in piete, targuri, oboare sau alte locuri publice autorizate;

2. livrarile de bunuri efectuate prin automatele comerciale;

3. serviciile de parcari auto a caror contravaloare se incaseaza prin automate;

4. jocuri de noroc desfasurate cu mijloace tehnice de joc ce functioneaza pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;

5. serviciile de alimentatie publica efectuate in mijloace de transport public de calatori;

6. vanzarea de ziare si reviste prin distribuitori specializati;

7. transportul public de calatori pe baza de bilete sau abonamente tiparite si transportul cu metroul;

8. activitatile pentru care incasarile se realizeaza pe baza de bonuri cu valoare fixa tiparite:

- bilete de acces la spectacole, muzee, expozitii, targuri si oboare, gradini zoologice si gradini botanice, biblioteci;

- locuri de parcare pentru autovehicule;

- bilete de participare la jocuri de noroc si altele similare;

9. activitatile de asigurari si ale caselor de pensii;

10. activitatile de intermedieri financiare, inclusiv activitatile auxiliare acestora.

11. activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;

12. vanzarea obiectelor de cult si serviciile religioase prestate de institutiile de cult;

13. comertul cu amanuntul prin comis-voiajori si comertul prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine si unitatile de alimentatie publica, pe baza de comanda;

14. serviciile de instalatii, reparatii si intretinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;

15. vanzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de catre agentiile de turism;

16. furnizarea de energie electrica, energie termica, gaze naturale si apa;

17. prestarea serviciilor de telefonie fixa si mobila, posta si curier, salubritate, televiziune, inclusiv prin cablu, Internet;

18. efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si intretinere de locuinte;

19. serviciile medicale cu plata prestate la domiciliul sau la locul de munca al clientului.

Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil