Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intreprindere individuala - casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intreprindere individuala - casa de marcat

Buna seara!
Sotia mea are o intreprindere individuala care are ca scop crearea de ii populare.
Intrebarea mea este: ,,Are nevoie de casa de marcat daca isi valorifica produsele la targurile de profil?"
De la obligatia utilizarii casei de marcat sunt exceptate urmatoarele activitati economice:

1. comertul ocazional cu produse agricole efectuat de producatorii agricoli individuali in piete, targuri, oboare sau alte locuri publice autorizate;

2. livrarile de bunuri efectuate prin automatele comerciale;

3. serviciile de parcari auto a caror contravaloare se incaseaza prin automate;

4. jocuri de noroc desfasurate cu mijloace tehnice de joc ce functioneaza pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;

5. serviciile de alimentatie publica efectuate in mijloace de transport public de calatori;

6. vanzarea de ziare si reviste prin distribuitori specializati;

7. transportul public de calatori pe baza de bilete sau abonamente tiparite si transportul cu metroul;

8. activitatile pentru care incasarile se realizeaza pe baza de bonuri cu valoare fixa tiparite:

- bilete de acces la spectacole, muzee, expozitii, targuri si oboare, gradini zoologice si gradini botanice, biblioteci;

- locuri de parcare pentru autovehicule;

- bilete de participare la jocuri de noroc si altele similare;

9. activitatile de asigurari si ale caselor de pensii;

10. activitatile de intermedieri financiare, inclusiv activitatile auxiliare acestora.

11. activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;

12. vanzarea obiectelor de cult si serviciile religioase prestate de institutiile de cult;

13. comertul cu amanuntul prin comis-voiajori si comertul prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine si unitatile de alimentatie publica, pe baza de comanda;

14. serviciile de instalatii, reparatii si intretinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;

15. vanzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de catre agentiile de turism;

16. furnizarea de energie electrica, energie termica, gaze naturale si apa;

17. prestarea serviciilor de telefonie fixa si mobila, posta si curier, salubritate, televiziune, inclusiv prin cablu, Internet;

18. efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si intretinere de locuinte;

19. serviciile medicale cu plata prestate la domiciliul sau la locul de munca al clientului.