Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... FISA POSTULUI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

FISA POSTULUI

Buna ziua,
ma poate ajuta cineva ce elemente trebuie sa contina obligatoriu fisa postului ? (ma refer la nume,functie,cod cor,atributiuni,etc) de cine trebuie sa fie semnata? si daca trebuie inregistrata?
1.Numele salariatului
2.Denumirea postului
3.Pozitia in COR
4.Departamentul unde lucrezi
5.Raporturile de ordonare/subordonare
6.Atributii generale post
7.Activitati specifice post
8.Responsabilitati titular post
9.Natura efortului depus pt.activitatea respectiva / creativ, repetitiv
10.Conditii munca specifice psot.

Trebuie avizata ierarhic de sefi (serviciu, departament, director, dir.general...sau depinde de ierarhia unde lucrezi tu)

Bineinteles, la sfarsitul ei, semnata de titularul -fisei- si de cel indrituit ierarhic.

Aaa...si de cine este inlocuita persoana respectiva in caz de necesitate.

Edit.Fisa ramane in evidentele institutiei tale. Nu trebuie inregistrata in afara ei.
ContSters170895, utilizator
Multumesc pentru raspuns!
Eu inca mai stiam (acum mai nou) ca trebuiesc introduse si:
Performante asteptate;
Specificarea postului;
Cunostinte;
Competente;
Abilitati;
Deprinderi;
Vechime/experienta;
Studii.
Exista Fisa postului tipizat? ce anume controleaza itm-ul la Fisa postului
Ai mp.
Elementele constitutive principale ale oricarei fise de post, si anume:
• identificarea postului;
• descrierea postului;
• specificatia postului.

Identificarea postului cuprinde informatii despre:
• numele si prenumele titularului;
• denumirea postului;
• pozitia din COR;
• departamentul/locatia (biroul, atelierul, sectia sau compartimentul in care angajatul isi desfasoara in mod constant activitatea);
• nivelul postului (locul ocupat de post in cadrul organigramei firmei);
• relatiile organizatorice (ierarhice, functionale si de reprezentare).

Descrierea postului (job description) contine informatii referitoare la:
• scopul general al postului;
• obiectivele postului;
• sarcinile si responsabilitatile (grupate in functie de importanta si frecventa lor);
• conditiile de lucru;
• indicatorii de performanta si perioada de evaluare a performantelor;
• evolutii posibile (posibilitatile de avansare).

Specificatia postului (job specification) se refera la caracteristicile de care trebuie sa dispuna angajatul pentru a indeplini corespunzator cerintele postului, si anume:
• nivelul de studii;
• calificarea/specializarea necesara;
• competentele postului (cunostintele, aptitudinile, trasaturile de personalitate, motivatiile, atitudinile, interesele);
• experienta de lucru necesara (vechimea in specialitatea ceruta de post)
( [ link extern ]