Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... decizii dupa bunul plac
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

decizii dupa bunul plac

ne confruntam cu o problema in asociatie .'
femeia de servici refuza a mai face curatenie pe una din scarile asociatiei , din cele 7, pe motiv ca respectivii locatari ai scarii i-au cerut sa spele scara de 2 ori pe saptamana, lucru cu care nu este de acord ,fiindca nu scrie nicaieri.

are pretentia de a o spala doar 1 data pe saptamana.

Ce este de facut ?
Avand incheiat un contract cu asociatia, poate decide singura sa faca ceea ce vrea?
Chiar se face ce vrea in asociatie? azi fac , maine nu fac ?

Am discutat cu presedintele de asociatie si nu stie ce solutie sa ia.

In al doilea rand de idei, adunarea generala ordinara se poate tine in septembrie?

Se poate negocia luna in care se tine?

Asta a motivat presedintele, ca pana in sepembrie nu o poate tine fiindca mai are un proces pe rol cu radetul, si vrea sal solutioneze . ce motiv este asta ?

Va rog respectuos sa ne dati cateva solutii.

Va doresc o zi buna.

ContSters122354, utilizator
In primul rand nu locatarii de pe acea scara trebuia sa-i spuna asta. Ei trebuia sa se adreseze administratorului si el comunica cu persoana angajata.
Da, ca reprezentant de scara ,m-am adresat personal presedintelui si administratoruluI,SI NU STIU CE DECIZIE SA IA.
Probleme inerente si minore ,care pot fi rapid solutionate prin implicarea cu interes din partea presedintelui si comitetului executiv al asociatiei dvs de proprietari
1-Femeia de serviciu este angajata asociatiei de proprietari si are obligatia sa presteze serviciu la valoare care sa justifice indemnizatia lunara
In situatia in care femeia de serviciu nu se achita de obligatiile de serviciu membrii comitetului sau presedintele de asociatie pot dispune masuri initial pentru atentionarea acesteia referitor la obligatiile de serviciu,ulterior la aplicarea de sanctiuni care pot ajunge pana la incetarea raportului de colaborare
Angajatorul dispune programul de lucru si obligatiile de serviciu pentru care angajatul raspunde
Neachitarea obligatiilor de serviciu,dezinteresul sau refuzul de realizare a obligatiilor convenite cu asociatia de proprietari-aspecte constatate si comunicate comitetului ,pot atrage sanctiuni pana la incetarea rasportului de munca
2-Convocarea adunarii generale a asociatiei de proprietari este prevazuta de art 14 (2) din HG nr 1588 /2007
Adunarea generala ordinara are loc cel putin o data pe an,in primul trimestru

Scopul principal al adunarii generale il constituie corecta informare a proprietarilor si discutarea situatiei cu care se confrunta asociatia de proprietari .
Existenta de litigii,restante obliga la analiza responsabila din partea proprietarilor care trebuie sa fie corect informati,sa se implice responsabil in solutionarea problemelor si stabilirea conditiilor de achitare a restantelor
@goe_07

In situatia de fata ,neexistand aprobarea bugetului de venituri si cheltuieli, pe anul in curs aprobat, avem dreptul de a nu mai plati veniturile aferente angajatilor asociatiei?

Daca adunarea generala ordinara se tine in septembrie, le vom plati si noi in septembrie. E CORECT?
Nu exista prevedere care sa permita neachitarea cotelor de intretinere
Numai instanta de judecata poate dispune daca suma impusa de asociatia de proprietari este netemeinic impusa
Aspectul ca pana la aceasta data nu a fost convocata adunare generala cu descarcare de gestiune,cu prezentarea detaliata a situatiei dvs contabile si a restantelor cu care se inregistreaza asociatia dvs fata de furnizorii de servicii,este culpa exclusiva a presedintelui de asociatie
Plata cotelor de intretinere constituie obligatie de plata pentru toti proprietarii si trebuie sa fie achitata in termenul scadent prevazut in lista lunara de intretinere