Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechime in serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechime in serviciu

Conform alin.7 al art.18 din O.U.G.nr.148/2005 , perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani, in cazul copilului cu handicap, constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.
Intrebarea mea este daca cei 2 ani pentru cresterea copilului sunt considerati vechime in serviciu , fapt ce atrage dupa sine acordarea sporului de vechime corespunzator . Tin sa mentionez ca am beneficiat de aceast concediu pentru cresterea copiilor perioada in perioada 2000-2002.
ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ Nr. 111 din 8 decembrie 2010
privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor

Art. 22
(2) Perioada concediului pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1), art. 6 şi 10 constituie vechime în muncă şi în serviciu, care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta.

Dupa cum spun ambele acte normative, da, aveti dreptul.
ContSters193759, utilizator
Nici OUG nr.148/2005 si nici OUG nr.111/2010 nu sunt aplicabile pentru perioada 2000-2002... legea nu are efect retroactiv.

De la 01.04.2001 - 2002 , a fost in vigoare Legea nr.19/2000 care prevede ca perioada CCC este considerata stagiu de cotizare asimilat pentru pensie.

Perioada 2000 - 01.04.2001 este vechime neintrerupta in munca potrivit Legii nr.1/1970.