Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Retinere pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Retinere pensie alimentara

Buna ziua

Am urmatoarea nedumerire: am un angajat care are obligatia de plata a pensiei alimentare instituita de instanta. Acest angajat a plecat de la soc. mea la alta societate. Sunt obligat sa anunt instanta ca nu mai este angajatul meu?

Multumes
Nu sunteti obligat sa anuntati instanta,ci noul angajator caruia ii veti trimite copii dupa actele de infiintare a popririi. Daca nu cunoasteti noul angajator, sunteti obligat sa anuntati debitorul de faptul ca cel obligt la plata nu mai este angajatul dv. Ramane in sarcina debitorului sa faca demersuri pentru aflarea noului loc de munca si sa vi-l aduca la cunostinta pentru a trimite actele.