Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare locuinta
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare locuinta

Am facut un imprumut la banca si am girat cu casa. Banca, printr-o firma de asigurari mi-a facut asigurare pe casa. In asigurare sunt cuprinse si cutrenurul si inundatiile. Asigurararea este pe 15 ani si se reinoieste anual. In aceste conditii mai trebuie sa fac asigurarea obligatorie ??
Merci anticipat
Mergeti la asigurator si mai intrebati odata daca prin aceasta asigurare sunt acoperite riscurile din asigurarea obligatorie a locuintei: cutremur, alunecari de teren si inundatii, toate produse ca dezastre naturale. Daca nu sunt, trebuie sa faceti separat una de 20 euroi.
Daca detineti o polita de asigurare facultativa incheiata pe mai multi ani, ca de exemplu cele cesionate in favoarea unei banci in cazul imprumuturilor pentru locuinte, va fi nevoie si in acest caz sa achizitionati o polita de asigurare obligatorie care va fi si ea cesionata in favoarea bancii. In acest caz ar trebui sa reinnoiti polita facultativa mentionand scaderea sumei platite pentru cea obligatorie.

Mona Luca a scris:

Daca detineti o polita de asigurare facultativa incheiata pe mai multi ani, ca de exemplu cele cesionate in favoarea unei banci in cazul imprumuturilor pentru locuinte, va fi nevoie si in acest caz sa achizitionati o polita de asigurare obligatorie care va fi si ea cesionata in favoarea bancii. In acest caz ar trebui sa reinnoiti polita facultativa mentionand scaderea sumei platite pentru cea obligatorie.

Raspunsul ar fi valabil daca polita ar fi incheiata pentru o perioada multianuala, cu fransiza pentru riscurile acoperite de PAD.Acest lucru nu se intampla, polita fiind reinnoita anual, desi contractul girat este multianual.Daca polita cuprinde riscurile catastrofice(cutremur, inundatie ape curgatoare si alunecari de teren) nu mai este nevoie de alta asigurare.
Sunt acoperite si riscurile:cutremur, alunecari de teren si inundatii, toate produse ca dezastre naturale

De regula asigurarile prin polite cesionate la banci cuprind clasa de asigurare "toate riscurile", intre acestea gasindu-se si riscurile catastrofice. Deci nu mai este nevoie de polita obligatorie.