Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... investire cu formula executorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

investire cu formula executorie

Se poate cere investirea cu formula executorie a unei hotarari pe fond ,care este supusa recursului?

Care este termenul in care se poate investi cu formula executorie o hotarare sub sanctiunea nulitatii absolute?
1. În principiu, executarea hotărârilor judecătoreşti se face numai după rămânerea lor definitivă şi învestirea lor cu formulă executorie.
Prin urmare, puteti solicita investirea cu formula executorie a hotararii de fond .

2. Dreptul de a cere executarea silita se prescrie in termen de 3 ani, daca legea nu prevede altfel. In cazul titlurilor emise in materia actiunilor reale imobiliare, termenul de prescriptie este de 10 ani.
Conform dispozitiilor Codului de prc.civ. se investesc cu formula executorie hotararile definitive si irevocabile, Recursul suspenda executarea silita cu obligatiea de a plati o cautiune 20% din valoarea creditului sau bunului ce trebuie predat.
O hatarare se poate cere investirea oricand, dar nu mai tarziude 2 ani privind termenul special, 3 ani pentru creante si 10 ani pentru drepturi reale imobiliare.
Termenele incep sa curga din momentul cand se "naste dreptul de a cere executarea silita,"..
Nu am inteles intrebarea privind "sactiunea cu nulitatea absoluta a unei hotarari"??B-)
freeelis a scris:

1. În principiu, executarea hotărârilor judecătoreşti se face numai după rămânerea lor definitivă şi învestirea lor cu formulă executorie.
Prin urmare, puteti solicita investirea cu formula executorie a hotararii de fond .

2. Dreptul de a cere executarea silita se prescrie in termen de 3 ani, daca legea nu prevede altfel. In cazul titlurilor emise in materia actiunilor reale imobiliare, termenul de prescriptie este de 10 ani.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Cu scuzile de rigoare mai exista si termenul special de 2 ani in raporturile ce izvorasc din asigurari ;;;art.3 alin.2din D.L.167/1958
Manole Dumitru a scris:

freeelis a scris:

1. În principiu, executarea hotărârilor judecătoreşti se face numai după rămânerea lor definitivă şi învestirea lor cu formulă executorie.
Prin urmare, puteti solicita investirea cu formula executorie a hotararii de fond .

2. Dreptul de a cere executarea silita se prescrie in termen de 3 ani, daca legea nu prevede altfel. In cazul titlurilor emise in materia actiunilor reale imobiliare, termenul de prescriptie este de 10 ani.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Cu scuzile de rigoare mai exista si termenul special de 2 ani in raporturile ce izvorasc din asigurari ;;;art.3 alin.2din D.L.167/1958

Termenul de 2 ani nu este singurul termen special ... daca tot ati citat din Decretul nr.167/1958 , atunci mai exista si alte termene speciale prevazute in acest Decret , art.5 ....