Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zidar - munca la negu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zidar - munca la negu?

o persoana fizica ce plateste o alta persoana sa-i zideasca peretii unei case risca sa fie amendata pentru ca a angajat persoane la negru?
dar zidarul, risca sa fie el amendat pt ceva?
Este interpretabila aceasta situatie ... daca ne uitam strict la litera legii , atunci poate insemna munca la negru ...Codul Muncii sanctionand cu amneda ambele parti, in acest sens.

Daca mergem pe principiul ajutorarii , atunci nu poate fi considerata munca la negru.
Dupa lege cam asa este;;;Daca aveti de facut lucrari calificate (zidarie),;;persoana care efectueaza aceste lucrari trebuie sa fie calificata si autorizata ,,ca altfel este socotita munca la negru, si-l poate acuza de "evaziune fiscala";; Asta este legea, Undei lege nui loc de tocmeala..Atentie;;:O
dar daca s-ar incheia un contract de antrepriza? s-ar evita problema cu munca la negru?
in cazul asta trebuie tot ca zidarul sa fie persoana calificata si autorizata?
Se poate incheia o conventie civila de prestari servicii ....
aceasta conventie civila trebuie inregistrata undeva anteorior inceperii activitatii?