Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum sa fac???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum sa fac???

mama,proprietar al unei case,vrea sa imi faca act de vanzare-cumparare.cine stabileste pretul acestei case??eu,mama sau notarul?se plateste la notar in functie de pretul acestei case?
Pretul se stabileste de comun acord intre vanzator si cumparator. Taxele notariale le cere notarul functie de pretul declarat in actul de v.c.
Daca vorbiti de pret si mai aveti alti frati, pentru a nu putea vreodata sa atace acest contract de v.c. aveti nevoie si de dovada ca ati achitat pretul. Altfel....

ContSters122901, utilizator
Pretul se stabileste intre v si c dar nu poate fi sub o anumita valoare aflata in tabelele notarilor. In nici un caz nu-l puteti vinde - cumpara cu un pret de 1000 euro. Taxele sunt cam 3-4% din valoarea de vanzare.
amcteam, utilizator
Fiind vorba de o tranzactie intre mama si copil, pretul poate fi unul modic, notarul nu poate impune pretul tranzactiei, impozitul pe venitul din transferul proprietatii imobiliare urmand a fi achitat raportat la pretul declarat de parti; onorariul notarului si taxa de intabulare se achita, insa, la valoarea minima din expertizele notariale.
narcisa_salbatica, utilizator
dvs stabiliti pretul iar taxele in functie de pret