avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... vatamarea din culpa comuna inseamna anularea permis de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

vatamarea din culpa comuna inseamna anularea permis de conducere?

care sunt consecintele in cazul in care se stabileste ca din culpa comuna s-a produs un accident ? este posibil sa se dea o amenda penala ambilor conducatori auto si sa se anuleze permisele de conducere sau se poate stabili o pedeapsa cu inchisoarea cu suspendare si se anuleaza permisele de conducere ? in ce conditii se poate schimba o amenda penala intr-una administrativa si doar sa se suspende permisul de conducere ? daca nu este culpa comuna se anuleaza permisul ?
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 12:11, 17 Mai 2011
acestea sunt intrebarile unui student sau ale cuiva cu o reala necesitate de un sfat juridic????

daca chiar aveti o problema juridica reala, va rugam s-o dezvoltati fiindca altfel nu ne dam seama ce anume vreti sa intrebati concret
Ultima modificare: Marți, 17 Mai 2011
MYRA CIMPEAN , Avocat
scuze ptr intrebari neclare. accident cu victime(fara morti), unul din conducatorii auto este acuzat de vatamare corporala din culpa deoarece o persoana din autoturismul lui a avut 12-13 zile de ingrijire medicala si a solicitat despagubiri materiale, respectiv plata spitalizarii. am solicitat o expertiza tehnica judiciara care s-a bazat pe procesul verbal CFL si declaratiile martorilor. masina cu care a intrat in coliziune, care stationa pe partea carosabila pe drum national european (E) a fost mutata din locul producerii accidentului de catre unul dintre ocupantii masinii lovite inainte de sosirea politiei. expertiza ne este defavorabila in sensul ca expertul a apreciat ca accidentul a fost produs datorita neatentiei in conducere si nu tine cont de faptul ca masina lovita a fost mutata. un martor a dat o declaratie mincinoasa in sensul ca accidentul a fost produs din cauza altei masini care a fugit de la fata locului iar in declaratie nu mentioneaza faptul ca a mai fost o masina. am inregistrat-o cu telefonul unde declara ca a mai fost o alta masina dar se pare ca nu se poate folosi aceasta inregistrare in instanta. vom face obiectiuni la expertiza. intrebari: 1. in cazul in care se constata ca a fost culpa comuna, respectiv, cel lovit nu a oprit in afara partii carosabile conform oug 195/2002 contribuind la producerea accidentului, celui care a lovit masina i se va anula permisul de conducere? 2. cum se solutioneaza astfel de cazuri cu vatamare din culpa? te trimite la inchisoare (nu are antecedente penale) sau se da cu suspendare si amenda penala ? (au fost destule cazuri in care au fost oameni omorati si s-a dat cu suspendare) 3. se anuleaza permisul ptr vatamare din culpa ? 4. din cate am inteles de pe forum se poate da amenda administrativa in locul celei penale. nu sunt student si nici jurist , doar inginer #-o , asa ca sper ca am descris situatia astfel incat sa se inteleaga si sa nu fac de ras breasla inginerilor , si da, avem nevoie de un sfat juridic.:((
Ultima modificare: Marți, 17 Mai 2011
cyan, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis suspendat in baza art. 106 alsalieri alsalieri Buna ziua! In urma accidentului produs in data de 27 dec 2009 mi-a fost retinut permisul pana la solutionarea procesului de NUP. Mi s-a dat NUP in data de 4 ... (vezi toată discuția)
Vatamare corporala din culpa racheru racheru Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta. Am fost implicat intr-un accident de circulatie din care a rezultat vatamarea corporala a celuilalt conducator ... (vezi toată discuția)
Biciclist accidentat vasilachedan vasilachedan am fost lovit cu portiera de catre sofer,masina fiind stationata.am suferit o fractura de clavicula. cum pot obtine despagubiri (vezi toată discuția)