Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Au voie agentii de paza si protectie la perchezitie ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Au voie agentii de paza si protectie la perchezitie corporala?

Buna ziua am cateva intrebari care as dori,daca se poate sa imi raspundeti.Locuiesc vis-a-vis de unul dintre lanturile de supermarketur Kaufland, vizitez magazinul minim de 2 ori pe zi, de 4 ori firma de paza care supravecheaza magazinul m-au oprit cerandu-mi bonul de casa si solicitandu-mi sa le arat ce am in geanta de asemenea si prietenei mele.De fiecare data eram impreuna cu ea la cumparaturi cand am fost oprite si controlate spunandu-ne ca este un control de rutina.Specific ca la intrarea in supermarket este afisat regulamentul, un anumit punct suna in felul urmator:"persoanele care par dubioase sau au comportament dubios pot fi supuse controlului ...".Pana aici totul este ok, insa ultima data,14 mai 2011 ne-au oprit la iesirea din magazin si ne-au dus la cabina am intrebat pentru ce si au zis ca vorbim la cabina erau 2 barbati si 1 femeie.Au verificat bonul de casa si apoi m-au acuzat sa scot"bicul" initial nu am inteles ce este ala bic,apoi m-au acuzat ca am fost filmata si vazuta pe camere cum ca as fi desfacut un aparat de ras si am aruncat ambalajul.Domni au iesit iar femeia m-a perchezitionat pana la piele am ramas doar in chiloti!Are legal dreptul doamna angajata la firma de paza sa ma perchezitioneze corporal?Din cate stiu art 100 din codul de procedura penala zice altceva, in acele momenete am fost foarte "blocata", iritata, si m-am simtit jignita.Evident ca eu nu am furat nimic si nu au gasit asupra mea nici un element justificativ care sa pretinda ca as fi furat ceva.Dupa ce m-am imbracat am cerut sa-mi aduca ambalajul care ei spuneau ca eu l-am aruncat prin magazin, au zis ca nu au de unde sa stie si le-am raspuns sa se uite pe camera insa nu au zis nimic.Marea mea suparare si furie este urmatoarea:le-am cerut sa-mi arate filmarea din care reiese ca eu asi fi sustras acel aparat de ras insa ei au raspuns ca nu au cum sa-mi arate ,ca au vazut ei, si daca doresc acest lucru este posibil doar daca vin cu un avocat.Eu sunt studenta la drept insa nu cunosc procedura aceasta. Ce ar trebui eu sa fac acum avand in vedere ca a reiesit faptul ca nu am furat nimic si m-au lasat sa plec fara nici o solicitare din partea lor sa le dau datele personale, asta in contextul in care de la bun inceput mi sau adresat"Scoate bicu!"
fiind convinsi ca sunt o infractoare.Ce pot face in sensul asta?Cui ma pot adresa pentru abuzurile astea?Oamenii astia nu fac nimic decat abuz in servicu.Ce sa fac pe viitor daca se mai intampla astfel de incidente?De fiecare data am vorbit frumos fara sa intru in conflicte scandaluase sau sa-i jignesc sau sa vorbesc urat cu dansii.Va rog spuneti-mi cum trebuie sa procedez?Exista posibilitatea sa solicit vizionarea filmari respective atata timp cat sunt acuzata de furt, banuita cand se constata clar ca sunt nevinovata.Daca am acest drept cui ma pot sesiza pentru abuzul facut. Va multumesc.
Avokitten a scris:

angajati-va un avocat, mergeti impreuna cu el la supermarket si cereti filmarea apoi daca nu vor fi gasite secventele sa va explice in scris din ce motive sunteti considerata persoana dubioasa si foarte des perchezitionata.
in aceste conditii dupa ce strangeti probe, cred ca puteti da in judecata lantul de magazine si sa cereti daune morale pentru prejudiciul adus imaginii dvs...in conditiile in care dvs va stiti absolut curata si puteti demonstra ca sunteti studenta la o facultate de drept si urmeaza sa profesati drept - indiferent ca jurist, avocat sau magistrat...profesii care presupun sa aveti un cazier curat si o imagine nevatamata.

buna ziua,.,,,,,,,,,,,
imi puteti spune care este legea care interzice ca un paznic sa faca un control corporal.am mare nevoie de acest raspuns.sunt intr-o situatie similara................eu stiu ca paznicul ar putea sa faca un control corporal doar daca este un organ al legii de fata.oricum va rog sa ma ajutati cu aceasta nelamurire.
o zi buna
cum zicea cineva mai sus incepeti cu o plangere impotriva agentilor la directorul firmei sau la directorul super-marketului daca este firma lor. in instanta nu stiu cate sanse de reusita aveti dar va sugerez sa incercati. aveti nevoie de un avocat foarte bun pentru acest lucru. si, nu dati in judecata firma de paza ci pe acei agenti care erau acolo. ii puteti acuza de sechestrare, dar sa fiti 100% sigura ca nu ati facut absolut nimic ilegal acolo, daca ati facut vreo ceva aveau tot dreptul sa va retina.
va doresc succes in solutionarea problemei.
Daca exista o filmare care sa sustina suspiciunea agentului de paza degeaba deschideti un proces.

Daca este vorba de infractiune flagranta orice persoana va poate opri...
Pentru efectuarea unei perchezitii de organele competente puteti fi retinuta pana in momentul cand se va stabili ca sunteti nevinovata.
Daca nu exista nicio inregistrare prin care sa se dovedeasca savarsirea unei infractiuni se poate vorbi despre un abuz...
Imi vine greu sa cred ca o persoana este oprita chiar degeaba dar...orice este posibil...

Daca sunteti oprita pe nedrept si fara nicio proba sau indiciu acuzator...puteti chema firma de paza si supermarketul in judecata pt daune morale...dar e foarte posibil sa prezinte inregistrarea...daca o au...
dumutaadrianred a scris:

Avokitten a scris:

angajati-va un avocat, mergeti impreuna cu el la supermarket si cereti filmarea apoi daca nu vor fi gasite secventele sa va explice in scris din ce motive sunteti considerata persoana dubioasa si foarte des perchezitionata.
in aceste conditii dupa ce strangeti probe, cred ca puteti da in judecata lantul de magazine si sa cereti daune morale pentru prejudiciul adus imaginii dvs...in conditiile in care dvs va stiti absolut curata si puteti demonstra ca sunteti studenta la o facultate de drept si urmeaza sa profesati drept - indiferent ca jurist, avocat sau magistrat...profesii care presupun sa aveti un cazier curat si o imagine nevatamata.

buna ziua,.,,,,,,,,,,,
imi puteti spune care este legea care interzice ca un paznic sa faca un control corporal.am mare nevoie de acest raspuns.sunt intr-o situatie similara................eu stiu ca paznicul ar putea sa faca un control corporal doar daca este un organ al legii de fata.oricum va rog sa ma ajutati cu aceasta nelamurire.
o zi buna

Inclusiv și eu, tot caut ca un nebun sa vad unde scrie ca un angajat "paza" nu are dreptul de a pune mana pe mine (percheziționa) chiar dacă sunt și eu un angajat în aceeași companie ca și el , pana acum (4 ani și 7 luni) n-am avut nimic cu ei (paza) dar azi m-au enervat foarte tare, de-și i-am mai zis ieri omului sa nu pună mana pe "curul meu"X- pentru ca ma gîdil .... azi din nou și-a pus mana pe CURUL MEU .. astfel am nevoie exact de "lege" documentul printat pe care sa ii dau superiorul "omului" și sa ii atrag atenția ca am sa le fac plîngere penala, mi-e frica sa nu mai pună mana din nou ....pentru ca am sa-i o rup fără da și poate , și nu merita sa îmi pierd locul de munca pentru un pervers prost care ma abuzează, poate e comic situația dar pentru mine este foarte enervanta ....
Lenart_00, utilizator
Cu o plangere penala nu ati avea succes.
Incercati sa faceti o reclamatie scrisa la seful respectivului si sa relatati ca va incalca drepturile prin ceea ce face.
Il poate muta la alt obiectiv si sa se termine...cu ceea ce va supara.