Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mai primesc indemnizatia de somaj daca nu particip la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mai primesc indemnizatia de somaj daca nu particip la cursuri de recalificare?

Daca cineva se afla in somaj,este obligat sa faca cursuri oferite de Biroul de Somaj Local,deoarece persoana care se afla in somaj,in plata este in permanenta amenintata ca daca nu incepe un curs gratuit oferit de Birou de Somaj ii va fi taiata plata somajului.Cu alte cuvinte,daca un somer in plata refuza oferta de a incepe un curs de calificare,i se taie somajul?

1. Din Legea 76/2002:
Art. 41.
(1) Persoanele care beneficiazã de indemnizaţie de şomaj au urmãtoarele obligaţii:
c) sã participe la serviciile pentru stimularea ocupãrii şi de formare profesionalã oferite de agenţia pentru ocuparea forţei de muncã la care sunt înregistrate;
Art. 44. - Încetarea plãţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeazã:
e) la data refuzului nejustificat de a participa la servicii pentru stimularea ocupãrii şi de formare profesionalã sau la data întreruperii acestora din motive imputabile persoanei;
2. Din Normele de aplicare a Legii 76/2002:
Art. 25.
Prin refuz nejustificat, prevazut la art. 44 lit. d) si e) din lege, se intelege situatia in care beneficiarul indemnizatiei de somaj nu accepta solutiile legate de incadrarea in munca sau, dupa caz, calificarea ori recalificarea sa, oferite pe baza consilierii sau medierii, precum si situatia in care nu a prezentat dovada prevazuta la art. 41 alin. (1.2 ) din lege.

3. Asadar exista si posibilitatea de a va inceta indemnizatia de somaj daca nu participati la cursuri.

4. Aceste cursuri sunt si in beneficiul dvs. (mai ales ca sunt gratuite) deoarece exista posibilitatea sa gasiti mai repede un loc de munca.