Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Revocare suspendare a executarii lipsa aparator ales
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Revocare suspendare a executarii lipsa aparator ales

Buna ziua,
Vreau sa va intreb in situatia in care intr-o cauza in care se discuta despre revocarea suspendarii executarii pedepsei in lipsa aparatorului ales, fara lasarea cauzei la a doua strigare, lipsa acestuia fiind justificata, judecatoarea a audiat martori in cauza fara a da posibilitatea avocatului respectiv sa le adreseze intrebari, ce ma sfatuiti avand in vedere reaua credinta de care a dat dovada judecatoarea prin nelasarea cauzei la a doua strigare, si ca totodata in opinia mea acesta este un motiv de casare.Ar merge si o plangere la CSM deoarece eu il consider un abuz dat fiind unele interese in cauza?Multumesc si astept opinie pertinenta.
Instantele apreciaza foarte diferit lipsa avocatului ales, acordand sau nu termen. Din cate am constatat eu, niste criterii ar fi: natura cauzei, ora apelarii ei, prezenta unei delegatii de avocat ales la dosar, practica avocatului respectiv de a cere amanari pe diverse probleme, cererea inculpatului de a lasa cauza pana vine avocatul, motivul cererii de amanare, posibilitatea de substituire, etc.
Adrian Stan, Avocat