Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general penalitati pentru intarziere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

penalitati pentru intarziere

buna ziua,

Am efectuat o plata intr-un cont bancar a altei firme , am incercat recuperarea sumei pe cale amiabila si nu am reusit .
Fapt pentru care am intocmit somatii de plata , invitatie la reconciliere si tot nu am primit banii inapoi . Am actionat firma in judecata . Pentru primul termen mi-a fost ceruta calcularea de penalitati pentru neplata cu toate ca banii in discutie nu fac obiectul nici unui contract .
Va rog sa imi spuneti in baza carei reglementari pot calcula aceste penalitati .
Puteti solicita dobanda legala si actualizarea cu coieficientul de inflatie, privind penalitatile nu aveti o baza de calcul deoarecenu exista nici o clauza contractuala. Dv. trebuie sa modificati cererea din Somatie de plata intr-o "actiune in regres",,,Plata unei sume de bani fara sa fie "debit"..secces..:(