Forum Discuţii juridice Executare silită bilet la ordin
Discuție deschisă în Executare silită

bilet la ordin

Buna,
am si eu o intrebare si daca cineva ma poate ajuta ii raman indatorata...
Un Bilet la Ordin se poate actualiza cu indicele de inflatie?
Si daca da cum?
multumesc mult
Cum adica sa actualizati BO cu indicele de inflatie?BO are o suma trecuta scadenta la o anumita data.Daca vreti sa majorati o suma de incasat/sau trebuie sa platiti dvs.actualizarea se face in baza unui contract in care aveti prevazut asa ceva si pe baza unei facturi.
Multumesc mult pentru raspuns.
Eu trebuie sa execut un debitor in baza unui bilet la ordin iar creditorul a solicitat actualizarea sumei de recuperat cu indicele de inflatie.
Din cate stiam eu acesta suma se poate actualiza cu dobanda legala calculata pana la data platii efective dar nu stiam daca se poate actualiza cu indicele de inflatie.
o zi buna
Nu inteleg de ce contabilii isi dau cu parerea pe chestiuni juridice.

in temeiul art.371^2 alin.3 , la cererea creditorului, poti actualiza suma prevazuta in BO, de la data scadentei prevazuta in titlu, pana la data platii efective.
Dobanda legala se poate calcula doar in cazul regresului. In ceea ce priveste actualizarea, ea se poate realiza in temeiul art.371^2 alin.3 iar indicele de inflatie (indicele preturilor de consum IPC) poate fi luat de pe saitul INS [ link extern ]
BEJ Sahlian , Executor judecatoresc