Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... contract inchiriere cu firma in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

contract inchiriere cu firma in insolventa

suntem societate comerciala in anul 2010 am inchiriat un spatiu de la o societate care a intrat in insolventa , desi am respectat toti termeni fixati in acel contract ,firma care se ocupa de lichidare a facut o notificare catre noi si prin care propune modificarea chiriei la un pret dublu fata de cel stabilit in contractul initial .Una dintre clauzele din acest contract permite renegociere chiriei " fie ca se mentine pretul de ...lei/mp, fie ca se mareste , in functie de situatia economica a tarii ". am citat din actul aditional nr.1 din ianuarie 2011, solicitat de locator .
INTREBARE :Poate ca aceasta firma de insolventa cat si propietarul cladiri sa modifice pretul chiriei stabilit prim contract?
acest contract a stat la baza altor contracte facute de catre societatea noastra cu diferiti parteneri ,cat si in acordarea unei linii de credit?
cu stima ANNA
Raspunsul este DA
Art. 91. - Faptul că un proprietar al unui imobil închiriat este debitor în prezenta procedură nu va desfiinţa contractul de închiriere, în afară de cazul în care chiria nu este inferioară chiriei practicate pe piaţă.