avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... durata actiune de partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

durata actiune de partaj

Daca s-a depus actiunea de partaj in oct 2010...si primul termen s-a stabilit conform "noii reforme a justitiei" dupa 1 an#-o...cat poate dura o asemenea actiune?
Cel mai recent răspuns: Cristina Voicu , Avocat 22:39, 18 Mai 2011
Depinde de probatoriul administrat ( de ex. numai cu expertiza se pierd 2-3 termene = admitere ca proba, desemnare expert, depunere expertiza, obiectiuni etc.), eu va recomand sa va inarmati cu rabdare, poate dura ceva...
Daca depuneti o tranzactie ( va intelegeti amiabil) se termina la primul termen.
Depinde ... daca partile se inteleg pana la termen asupra impartirii atunci se poate termina intr-un singur termen.
Daca partile nu se inteleg insa si sunt bunuri de natura diferita ...(constructii, teren, auto, etc) atunci pentru fiecare categorie se dispune expertiza de specialitate, se numesc experti, se asteapta expertii, apoi depunerea expertizelor, obiectiuni, completari ... si cine mai stie ce ... deci, va dura.
Inseamna timp irosit, nervi intinsi la maxim si bani ... cel mai indicat e ca partile sa ajunga la un consens.
simplu-tranzactie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj SLAMA CRISTINA SLAMA CRISTINA CCARE SUNT ETAPELE UNUI PARTAJ? (vezi toată discuția)
Partajul ,un proces de lunga durata?? lusima lusima Cat poate dura un proces de partaj?Pot depune actele pentru actiune si fara asistenta unui avocat,si, ulterior sa-l angajez?Trebuie sa platesc acum taxa de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , am un dosar pe rol din 2019 in suceava referitor ... itun itun Buna ziua , Am un dosar pe rol din 2019 in Suceava referitor la o granituire.Anul trecut in septembrie am fost invitata de catre expert sa particip la ... (vezi toată discuția)