Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... durata actiune de partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

durata actiune de partaj

Daca s-a depus actiunea de partaj in oct 2010...si primul termen s-a stabilit conform "noii reforme a justitiei" dupa 1 an#-o...cat poate dura o asemenea actiune?
Depinde de probatoriul administrat ( de ex. numai cu expertiza se pierd 2-3 termene = admitere ca proba, desemnare expert, depunere expertiza, obiectiuni etc.), eu va recomand sa va inarmati cu rabdare, poate dura ceva...
Daca depuneti o tranzactie ( va intelegeti amiabil) se termina la primul termen.
Depinde ... daca partile se inteleg pana la termen asupra impartirii atunci se poate termina intr-un singur termen.
Daca partile nu se inteleg insa si sunt bunuri de natura diferita ...(constructii, teren, auto, etc) atunci pentru fiecare categorie se dispune expertiza de specialitate, se numesc experti, se asteapta expertii, apoi depunerea expertizelor, obiectiuni, completari ... si cine mai stie ce ... deci, va dura.
Inseamna timp irosit, nervi intinsi la maxim si bani ... cel mai indicat e ca partile sa ajunga la un consens.
simplu-tranzactie