Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... amenzi judiciare in timpul procesului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

amenzi judiciare in timpul procesului

buna seara.citind cpc am gasit la art.182 pct 2 lit.f
neprezentarea unui inscris sau a unui bun de catre cel care il detine, la termenul fixat in acest scop de instanta;

inca de la primul termen instanta a solicitat societatii sa depuna toate actele ptr garantia ce mi-a fost retinuta de la inceputul angajarii pana la lichidare...acum la al 3-lea termen avocatul angajat a depus niste acte irelevante..insa nu a depus ce a stabilit instanta sa faca...

acum la viitorul termen vreau sa reamintesc instantei despre acets lucru..sa oblige societatea sa se conformeze..pot cere si aplicarea acestui articol..sa fie deja sanctionata sau cand solicit instantei ca societatea sa respecte dispozitiile instantei sa precizez sa o faca macar de acum sub incidenta art 182 pct 2 lit f?
Este vorba despre art. 108^1 alin.2 lit.f C.proc.civ. ... refuzul sau omisiunea unei autoritati ori a altei persoane de a comunica la cererea instantei, la termenul fixat in acest scop, datele care rezulta din actele si evidentele ei este sanctionat cu amenda judiciara de la 30 lei la 500 lei.
salut.am avut azi ternen.am atras atentia ca societatea parata nu a depus toata documentatia completa ceruta de instanta..a luat la cunostinta si a dispus expertiza contabila,a desemnat expertul da pe cheltuiala mea.asa este normal?
În situaţia în care expertiza este ordonată din oficiu sau la cererea procurorului, instanţa va stabili partea care va avansa onorariul, însă poate dispune ca acesta să se avanseze de ambele părţi (art.171^1 C.proc.civ.) .