avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... AVOCATII SI MEDIEREA
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

AVOCATII SI MEDIEREA

Am citit un blog: [ link extern ] /
Ultima modificare: Vineri, 11 Iulie 2008
Admin, administrator
utilizatorul tatu tudor 2007 revine cu reclama pe forum sub numele de AVmed.

Bine ai revenit! Daca vrei reclama, inscrie-te in catalogul consultantilor si acolo iti poti trece siteul. cei interesati de mediere, vor sti astfel de existenta ta....:P
avokitten a scris:

utilizatorul tatu tudor 2007 revine cu reclama pe forum sub numele de AVmed.
Bine ai revenit! Daca vrei reclama, inscrie-te in catalogul consultantilor si acolo iti poti trece siteul. cei interesati de mediere, vor sti astfel de existenta ta....:P


De unde esti asa de sigura ca este el ? Nu fa acuzatii fara sa dovedesti .... ;)
Oricum indiferent de user devin enervante reclamele la mediere pe forum... in special in topicurile in care n-au nici o tangenta cu subiectul :) Da, este si medierea o solutie, dar este aplicabila doar in anumite situatii nu in toate... ma streseaza deja astia cu medierea lor (mai ales ca pana la aparitia legii era o atributie a avocatilor care macar stiu despre ce vorbesc).
Cu siguranta ca uni nu stiu ce vorbesc. Pe diferite site-uri apare ca partile pot fi asistate de rude, avocati .... Intrebarea mea este: Este necesara asistarea partilor? Ce rol ar putea juca asistenti?
Slaurentiu a scris:

Cu siguranta ca uni nu stiu ce vorbesc. Pe diferite site-uri apare ca partile pot fi asistate de rude, avocati .... Intrebarea mea este: Este necesara asistarea partilor? Ce rol ar putea juca asistenti?

1. "uni" sper ca e typo (ti-e stricata tastatura) :)
2. Partile pot fi asistate de avocati la fel ca in instanta... in principiul mediatorul este un fel de judecator dar fara drept de a impune partilor o anume solutie, el poate doar propune anumite solutii pe care partile le pot accepta sau nu... dar odata acceptata solutia mediatorului ea devine obligatorie...
3. Atat timp cat nici in instanta nu e o obligatorie asistarea partilor nici la mediere nu e obligatorie... dar e recomandabila...
4. Asistarea de catre rude nu exista (decat daca acele rude au dreptul terminat sau au mandat autentic de reprezentare si nu asistare)... in principiu trebuie sa fie prezente doar partile, asistate sau nu de AVOCAT, rudele nu au la ce asista (nici in instanta nu-si pot da cu parerea)...
Ultima modificare: Miercuri, 6 August 2008
Attila-Arpad Dombi, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rolul asistentei in mediere Seffer Laurentiu Seffer Laurentiu Pe diferite forumuri apare afirmatia necesitati asistari partilor in mediere de catre rude, avocat etc. Va intreb, este necesara asistarea partilor in mediere? ... (vezi toată discuția)
Ce spun judecatorii si avocatii despre medierea conflictelor tatu  tudor  2007 tatu tudor 2007 Vizionare placuta Click pentru a vedea: http://www.tv-net.ro/Video-Medierea-alternativa-pentru-solutionarea-conflictelor+681 (vezi toată discuția)
Mediere... mediere... raspunde cineva utilizatorilor? trope_doi trope_doi Constat ca se “dezvolta” discutiile legate strict de mediere si mediatorii se inghesuie sa laude “noua procedura” dar cand un ... (vezi toată discuția)