Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INDEMNIZATIE CONDUCERE IN PERIODA CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INDEMNIZATIE CONDUCERE IN PERIODA CIC

SUNT ANGAJATA CONTABILA . CONTABILA SEFA AI INTRAT IN CIC PANA IN AUGUST 2012. IN ACEASTA PERIODA EU EXERCIT FUNCTIA DE CONTABIL SEF INCEPAND CU 01.01.2011.POT BENEFICIA DE INDEMNIZATIE DE CONDUCERE IN ANUL 2011 SI CE SE INTAMPLA DE LA 01.01.2012.
Da, puteti primi si indemnizatia de conducere pe perioada cat exercitati si functia de contabil sef.
DA, AM DREPTUL , DAR DUPA LEGEA 284/2010 ART 25 EXERCITAREA CU CARACTER TEMPORAR A UNEI FUNCTII DE CONDUCERE SE FACE PE O PERIADA DE MAXIMUM 6 LUNI. DUPA CELE 6 LUNI MAI AM VOIE SA FIU CONTABIL SEF PANA LA INTORCEREA DIN CIC.
DECI LA 01.01.2011 6 LUNI SI DE LA 01.07.2011 INCA 6 LUNI PANA LA SFARSITUL LUI 2011. IN ANUL 2012 CUM SE PROCEDEAZA AVAND IN VEDERE CA CIC SE TERMINA PE 01.08.2012
In alin.2 al aceluiasi articol invocat de dvs se prevede ca, în mod excepţional, perioada prevăzută la alin. (1) poate fi prelungită cu maximum 6 luni, dacă în statute sau în legi speciale nu se prevede altfel.

De asemenea, alin.3 al art.25 din Legea nr.284/2010 dispune ca, în perioada prevăzută la alin. (1) şi (2), persoana beneficiază de drepturile salariale aferente funcţiei de conducere respective.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dar dupa 01.01.2012 cand se termina cele 12 luni mai pot tine locul de contabil sef
, deoarece CIC se termina la 01.08.2012.
Legea prevede posibilitatea prelungirii duratei cu maximum 6 luni ... dupa 01.01.2012 numai daca se modifica actul normativ mai puteti exercita functia de contabil sef.