avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu proprietate-Obtinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu proprietate-Obtinere

Buna ziua,doresc sa aflu daca exista vreo firma care se ocupa cu retrocedarea de terenuri intravilane in Bucuresti.Parintii au detinut in sectorul 6 un teren cu casa in suprafata de 680 mp.Casa a fost demolata de catre regimul Ceausescu,iar pe teren este construit un bloc(nu stiu cit de exact este pe acel loc sau mai linga)Acest teren este in zona Veteranilor (fost nr.6a) sector 6 As mai dori sa stiu cum se procedeaza pentru obtinerea titlului de proprietate,fiind mostenitorul direct si avind un act de vinzare cumparare obtinut de Arhivele Statului
Cel mai recent răspuns: ion29m , utilizator 05:17, 6 Iulie 2011
Ca sa obtineti retrocedarea imobilului sau despagubiri pentru partea de imobil care nu mai exista era obligatoriu sa fi depus prin executor judecatoresc o notificare formulata in baza legii 10/2001, in perioada 14.02.2001-14.02.2002.
Ati trimis asa ceva? Si daca da, in ce stadiu va aflati cu solicitarea dumneavoastra?
Mama mea a depus o cerere(sau ce trebuia) la primaria sector 6(am nr. de inregistrare din 313/05 1990),nu stiu nimic de vreun act depus in 2001-2002.
ion29m a scris:

Mama mea a depus o cerere(sau ce trebuia) la primaria sector 6(am nr. de inregistrare din 313/05 1990),nu stiu nimic de vreun act depus in 2001-2002.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retrocedare ContSters125561 ContSters125561 cum pot sa-mi recuperez un teren care mi'a fost luat in 1987?toti avocatii la care am apelat imi spun ca este pierdut daca nu am actionat pana acum.In 1990 am ... (vezi toată discuția)
Legea 10 Legea 10 Legea 10 Am urmatoarea situatie: Am depus in termen notificare pentru un imobil. Ulterior un potential mostenitor care nu a depus notificare prin executor, a actionat ... (vezi toată discuția)
Retrocedare teren seseldal seseldal Doresc sa primesc si eu un sfat. Am intrat de curand in posesia unor documente privind un teren intravilan: -Act de vanzare cumparare pe numele strabunicului ... (vezi toată discuția)