Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu proprietate-Obtinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu proprietate-Obtinere

Buna ziua,doresc sa aflu daca exista vreo firma care se ocupa cu retrocedarea de terenuri intravilane in Bucuresti.Parintii au detinut in sectorul 6 un teren cu casa in suprafata de 680 mp.Casa a fost demolata de catre regimul Ceausescu,iar pe teren este construit un bloc(nu stiu cit de exact este pe acel loc sau mai linga)Acest teren este in zona Veteranilor (fost nr.6a) sector 6 As mai dori sa stiu cum se procedeaza pentru obtinerea titlului de proprietate,fiind mostenitorul direct si avind un act de vinzare cumparare obtinut de Arhivele Statului
Ca sa obtineti retrocedarea imobilului sau despagubiri pentru partea de imobil care nu mai exista era obligatoriu sa fi depus prin executor judecatoresc o notificare formulata in baza legii 10/2001, in perioada 14.02.2001-14.02.2002.
Ati trimis asa ceva? Si daca da, in ce stadiu va aflati cu solicitarea dumneavoastra?
Mama mea a depus o cerere(sau ce trebuia) la primaria sector 6(am nr. de inregistrare din 313/05 1990),nu stiu nimic de vreun act depus in 2001-2002.
ion29m a scris:

Mama mea a depus o cerere(sau ce trebuia) la primaria sector 6(am nr. de inregistrare din 313/05 1990),nu stiu nimic de vreun act depus in 2001-2002.